چطور می‌توان مشکل خامه ندادن دستگاه قهوه ساز را برطرف کرد؟

خامه ندادن قهوه ساز

امروزه قهوه به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار، در تمامی مجالس دوستانه و گردهمایی‌های خانوادگی جایگاه ویژه‌ای یافته است. این نوشیدنی به شیوه‌های مختلف دم می‌گردد و از قهوه سازهای مختلفی برای این منظور استفاده می‌شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است بخاطر آن نیاز به تماس با تعمیرکار قهوه ساز بوش در اصفهان داشته باشید، خامه ندادن قهوه ساز است. این مشکل دلایل مختلفی دارد که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

کرم در قهوه چیست؟

کسانی که اقدام به آماده کردن این نوشیدنی آرام‌بخش می‌کنند باید به موارد زیادی دقت داشته باشند. جنس و کیفیت دانه‌های قهوه، دمای آب، نوع آسیاب شدن قهوه، تاریخ برشته شدن آن و رعایت مدت زمان دقیق برای دم کردن قهوه می‌تواند به کیفیت این نوشیدنی کمک نماید. یکی از جذابیت‌های قهوه برای بسیاری از افراد، خامه تشکیل شده روی فنجان قهوه است. خامه یا همان کرم قهوه، کفی است که روی قهوه قرار می‌گیرد که نشان دهنده این موضوع است که نوشیدنی خوشرنگ به شیوه درست و با آب سالم دم شده و دارای کیفیت مناسبی است. اگر تمایل دارید که نوشیدنی شما خامه مناسبی داشته باشد، باید دستگاه مناسبی تهیه کنید و یا اگر به صورت دستی دم می‌نمایید باید مدت زمان لازم برای دم بردن را رعایت کنید و مراقب باشید که قهوه در دمای مناسب و به صورت ملایم و با حرارت کم آماده شود.
کرم یا خامه همان حباب‌هایی است که به روی نوشابه دیده می‌شود که در بخش روغنی ترکیبات قهوه موجود بوده و در صورت ترکیب با آب و گرما خود را نشان می‌دهد. زمانی که قهوه تحت فشار و گرما قرار می‌گیرد، این خامه یا حباب خوشرنگ، بر روی نوشیدنی خودنمایی می‌کند. این حباب‌های کوچک و درشت به مدت دو دقیقه روی قهوه ماندگار هستند و سپس آرام آرام از میان می‌روند.

چرا خامه قهوه بسیار مهم میباشد؟

زمانی که یک فنجان قهوه دارای مقدار خامه مناسبی باشد نشان دهنده این موضوع است که دانه‌های قهوه دارای کیفیت، روغن و رنگ مناسبی هستند. با آب مناسب و در دمای ملایم دم شده و حرارت مستقیم به خود ندیده‌اند و فردی که اقدام به دم کردن قهوه نموده از تمامی موارد یاد شده اطلاعات کافی داشته و با صبر و اطلاعات کافی این نوشیدنی را آماده کرده است. خرید قهوه تازه، برشته کردن معتدل و حتی آسیاب کردن در منزل و به صورت کاملا سالم به مصرف کننده فرصت می‌دهد تا محصول با کیفیتی نوشیده باشید.

علت خامه ندادن قهوه ساز چه چیزی می‌تواند باشد؟

ممکن است قهوه خریداری شده، محصول سال جدید نباشد و مدت‌های طولانی در انبار یا فروشگاه‌ها مانده باشد. بهتر است حدود ۲۰ روز پس از برشته کردن، قهوه را مصرف نمایید و بدانید که پس از این مدت، قهوه شما کیفیت مناسبی نخواهد داشت. دانه‌های قهوه باید به اندازه، آسیاب شده باشند، اگر بسیار ریز باشد، آب به سطح قهوه نرسیده و خشک می‌ماند و اگر دانه‌های آن درشت باشد، خیلی سریع خیس شده و کیفیت خود را از دست داده و خامه خوبی نخواهد داد. باید دقت نمایید که میزان قهوه مصرفی هر بار چه مقدار است؛ زیرا کم و زیاد شدن آن از کیفیت قهوه شما خواهد کاست. میزان استاندارد قهوه برای دو فنجان کوچک حدود ۱۵ گرم است که با رعایت موارد یاد شده، یک نوشیدنی فوق‌العاده خواهد بود. رعایت درجه گرما برای دستگاه‌های قهوه ساز از جمله شرایطی است که موجب افزایش خامه مطلوب در قهوه و کاهش مشکل خامه ندادن قهوه ساز می‌گردد.

علل خامه ندادن قهوه ساز
علت خامه ندادن قهوه ساز

ویژگی‌های یک قهوه خوب و با خامه کدام است؟

داشتن یک وسیله قهوه ساز استاندارد و مناسب می‌تواند به شما کمک نماید تا نوشیدنی با کیفیت مصرف نمایید. این دستگاه باید بتواند فشار خوبی به روی قهوه ایجاد نماید و از طرفی دمای مناسبی برای آب در نظر بگیرد. این درجه حدود ۱۹۰ تا ۱۹۶ است که بهترین نوشیدنی را به همراه خواهد داشت. یک قهوه عالی دارای رنگی طلایی و قهوه‌ای است که کمی کف‌آلود است. این کف دارای طعم، عطر و رنگی خوشایند است که موجب افزایش میل به مصرف قهوه می‌گردد. قسمت دوم قهوه که بدنه هم نامیده می‌شود، بهترین و جالب‌ترین بخش قهوه محسوب می‌شود. بخش آخر هم که دارای طعمی نسبتا تلخ بوده و در زمان مصرف بهتر است با شیرینی یا بیسکویت خوش طعم قابل تحمل گردد.
داشتن عطر خوب که از دور مشام مصرف کننده را پر کند از دیگر ویژگی‌های یک قهوه با کیفیت و خامه دار است. طعم مطلوب و دلچسب هم می‌تواند تمایل افراد به نوشیدن قهوه را بیشتر نماید.

چه عواملی موجب خامه ندادن قهوه ساز و خوب نشدن خامه قهوه می‌گردند؟

عوامل مختلفی در خامه ندادن قهوه ساز نقش دارند کهئ در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

  • اگر دستگاه در زمان مناسب، هوا گیری نگردد و یا پس از هر بار مصرف به خوبی تمیز نشود و لایه‌های دستگاه دارای قهوه‌های مانده باشد، قهوه اصلا خوش رنگ، طعم و کیفیت نخواهد شد و خامه آن هم بسیار ناچیز خواهد شد.
  • گرم نشدن آب در زمان مناسب می‌تواند یکی از مهم‌ترین مواردی باشد که دستگاه قهوه شما خامه ندهد. بهتر است نسبت به رفع مشکل منفی دستگاه خود اقدام نمایید.
  • فشار آب هم باید مناسب با مقدار قهوه شما باشد تا بتواند قهوه را با کیفیت مطلوب خیس کرده و دم بدهد. اگر دستگاه شما آب کافی نداشته باشد، سر و صدایش زیاد خواهد شد. بعلاوه، به رسوب زدایی قهوه ساز در زمان مناسب دقت کافی داشته باشید.
  • پس از رفع خرابی فنی دستگاه قهوه ساز بهتر است دقت نمایید که جنس قهوه خریداری شده از محصول درجه یک و شناخته شده باشد تا نوشیدنی باب میل خود نوشیده باشید. قهوه با کیفیت روغن و خامه خوبی خواهد داشت.

سخن پایانی

برای اینکه قهوه دم شده شما دارای خامه مناسبی باشد، باید به چند مورد دقت بیشتری داشته باشید. قهوه را از جنس مرغوب و عالی خریداری کنید و حدود 30 روز فرصت دارید که قهوه برشته شده را مصرف کنید زیرا پس از آن کیفیت خوبی نخواهد داشت. به طور مرتب دستگاه خود را هوا گیری کرده و پاکسازی نمایید.‌ در زمان دم دادن قهوه به دمای مناسب و استاندارد اهمیت دهید. دستگاه باید به اندازه کافی آب در مخزن خود داشته باشد تا قهوه به درستی و در دمای مناسب دم شود و خامه خوبی داشته باشد. اگر با رعایت این موارد همچنان با مشکل خامه ندادن قهوه ساز روبرو بودید، بهتر است که از طریق تماس با یک مرکز تعمیرات قهوه ساز در اصفهان و دیگر شهرها تماس گرفته و از یک تعمیرکار حرفه ای قهوه ساز بوش بخواهید تا دستگاه شما را سرویس کند و در صورت وجود مشکل و خرابی، به تعمیر فوری قهوه ساز اقدام کنید.
برای این منظور در اصفهان می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان یک نمایندگی بوش سرویس، کلیه خدمات مرتبط با لوازم خانگی بوش اعم از نصب، راه اندازی، سرویس و تعمیر را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام داده و برای انجام کلیه خدمات خود از بهترین قطعات یدکی موجود در بازار استفاده می‌کند.