اصول نگهداری از ماشین ظرفشویی برای افزایش طول عمر آن

نگهداری از ماشین ظرفشویی

تقریباً تمام کسانی که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند، دغدغه‌شان افزایش عمر این دستگاه است. با توجه به قیمت خرید بالا و کارایی زیادی که این دستگاه می‌تواند در اختیار کاربر قرار دهد، باید نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی را به‌ خوبی رعایت کرد تا دستگاه دچار خرابی نشود؛ به‌ همین خاطر ما سعی کردیم در این مقاله راه‌حل‌هایی که موجب افزایش طول عمر و کیفیت ماشین ظرفشویی می‌شوند را ارائه نماییم تا با علم و آگاهی بتوانید از دستگاه خود مراقبت کنید و کمتر نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی خود داشته باشید.

نکات مهم نگهداری از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن

اکثر افراد در مورد نگهداری از ماشین ظرفشویی و استفاده از آن علم و آگاهی لازم را ندارند و با استفاده نادرست از دستگاه طول عمر آن را کاهش می‌دهند. به‌ همین خاطر ما در این بخش برخی مواردی که می‌توانند جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی به شما کمک کنند را ذکر خواهیم کرد:

  • نحوه استفاده صحیح از پودر و مواد شوینده مناسب
  • نظافت بخش‌های بیرونی و داخلی ماشین ظرف‌شویی باید به‌ موقع انجام شود
  • واشر درب به‌ موقع تعویض شود
  • درجه سختی آب تنظیم شود
  • در ساعت‌های کم‌مصرف از ماشین ظرف‌شویی استفاده شود
  • در جای مناسب دستگاه نصب شود

 نگهداری از ماشین ظرفشویی با استفاده صحیح از پودر

برخی افراد فکر می‌کنند هر چقدر که مایع یا پودر مخصوص ظرفشویی را بیشتر بریزند، ظروف تمیزتر خواهد شد؛ اما این باور کاملاً اشتباه است و می‌تواند موجب کاهش طول عمر دستگاه شود. حتی گاهی اوقات مشاهده می‌شود که پس‌ از شستشو اثرات مایع یا پودر بر روی ظروف، باقی مانده است.

تعویض به موقع واشر پلاستیکی درب دستگاه

همان‌طور که احتمالاً تا الان مشاهده کردید دور درب ماشین ظرفشویی، لباسشویی و یخچال یک واشر وجود دارد. توسط همین واشر یا چسب پلاستیکی درب ظرفشویی به‌ هنگام بسته شدن، به بدنه می‌چسبد. اگر واشر پلاستیکی به‌ موقع تعویض نشود، می‌تواند موجب آسیب به درب، نشتی ماشین ظرفشویی و مشکلات دیگر شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به‌ موقع برای تعویض این واشر اقدام نمایید.
برای بالا بردن طول عمر ماشین ظرفشویی باید سرویس و تمیز کردن آن به‌ موقع انجام شود. یکی از نکات مهم مربوط به نگهداری از ماشین ظرفشویی ، تمیز کردن و شستشوی آن است. توجه داشته باشید پیش‌ از آن‌ که ظروف را داخل دستگاه قرار دهید باید تمیز شوند. پس‌ از هر بار که دستگاه کار می‌کند باید کثیفی‌های آن برطرف شود تا به قطعات آسیب نرسد.

تمیز کردن بازوهای آب پاش

بازوهای آبپاش از مهمترین قطعات ماشین ظرفشویی هستند. در واقع، قدرت پاک‌کنندگی کثیفی به وسیله بازوهای آبپاش که آب را اسپری می‌کنند، فراهم می‌شود. بنابراین تمیز کردن و عملکرد درست آن‌ها می‌تواند نقش مهمی در طول عمر دستگاه داشته باشید.

 تنظیم درجه سختی آب از نکات مهم نگهداری از ماشین ظرفشویی

سختی آب هر منطقه و شهر متفاوت است و مطابق با معیارهای متعددی تعیین خواهد شد. با توجه به این‌ که هر چه سختی آب بیشتر باشد املاح بیشتری در آن موجود است، می‌تواند موجب ایجاد رسوب در بخش‌های گوناگون دستگاه شود. همین امر موجب کاهش کیفیت و عملکرد ماشین ظرفشویی می‌شود؛ بنابراین پیش‌ از استفاده از دستگاه حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و با تنظیم درجه سختی از ایجاد رسوبات جلوگیری کنید.

نگهداری از ماشین ظرفشویی
نکات مربوط به نگهداری از ماشین ظرفشویی

 روشن کردن دستگاه در ساعت‌های غیر اوج مصرف

یکی از علت خرابی‌های وسایل الکتریکی روشن شدن آن‌ها در ساعات اوج مصرف است. در این ساعات نوسانات برق زیاد بوده و می‌تواند باعث سوختن موتور دستگاه شود. برای‌ آن‌ که این مشکل به دستگاه شما آسیب نزند، توصیه می‌کنیم خارج از ساعات اوج مصرف دستگاه ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید. بهترین زمان برای استفاده از ماشین ظرفشویی و سایر وسایل برقی صبح زود و اواخر شب است.

 نگهداری از ماشین ظرفشویی با نصب دستگاه در جای مناسب

نصب ماشین ظرفشویی در محل نامناسب می‌تواند طول عمر دستگاه را کاهش دهد. بنابراین باید در محل استاندارد نصب شود تا از آسیب و خرابی‌های احتمالی جلوگیری شود. با توجه به این‌ که در نزدیکی یخچال و اجاق گاز رفت‌وآمد زیاد است اصلاً نباید ماشین ظرفشویی در این مکان‌ها نصب شود.

استفاده از مواد شوینده مناسب

یکی دیگر از روش‌های بسیار مهم جهت نگهداری از ماشین ظرفشویی و افزایش طول عمر آن، استفاده از مواد شوینده‌ مناسب و باکیفیت است. اگر از مواد غیراستاندارد در ماشین ظرفشویی استفاده شود موجب آسیب به قطعات دستگاه می‌شود و حتی لکه‌های زیادی بر روی ظروف باقی خواهد ماند. به‌ همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم حتماً در ماشین‌های ظرفشویی از مواد مرغوب و باکیفیت استفاده کنید. به‌ طور کلی مواد شوینده‌ای که در ماشین‌ ظرفشویی استفاده می‌شوند به‌ صورت قرص، پودر و مایع یا مواد ژله‌ای هستند.

 قرص‌های شوینده

قرص‌ها در انواع معمولی، کوانتومی و همه‌کاره عرضه می‌شوند. این قرص‌ها به یکباره حل نخواهند شد و در ابتدا کف زیادی تولید نمی‌کنند؛ بنابراین به ازای هر چرخه یک قرص کافی است. در اکثر این قرص‌ها جلا دهنده و نمک موجود است. لازم به ذکر است که قرص‌های کوانتومی نسبت‌ به قرص‌های چند کاره انحلال‌پذیری بیشتری در آب دارند.

پودرهای شوینده

پودرهای شوینده نسبت‌ به قرص‌ها قیمت کمتری دارند. انحلال‌پذیری آن‌ها در آب بیشتر است و باید در کنار پودر از مایع جلادهنده و جرمگیر به‌ صورت جداگانه استفاده شود. پودرهای ماشین ظرفشویی اصلاً برای ظروف حساس شیشه‌ای مناسب نیستند؛ زیرا سایندگی بالایی دارند.

 مایع یا ژل شوینده

مایع شوینده قیمت بسیار کمتری نسبت‌ به قرص و پودر دارد؛ همچنین توانایی پاک‌کنندگی و چربی‌زدایی آن نسبت‌ به پودر و قرص بسیار کم‌تر است. این مایع‌ها برخلاف پودر موجب سایش ظروف نخواهند شد؛ بنابراین گزینه مناسبی برای شستشوی ظروف شیشه‌ای و حساس هستند.

سخن پایانی

در مقاله فوق سعی کردیم هر آن‌ چه لازم است در مورد نگهداری از ماشین ظرفشویی بدانید را بررسی کنیم. توصیه می‌کنیم مطالب فوق را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید و از خرابی‌ها و مشکلات احتمالی آن جلوگیری نمایید. چنانچه در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید و یا با مشکلی در استفاده از دستگاه خود روبرو شده‌اید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.
شرکت سروش سرویس، به عنوان نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش و با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر انواع ماشین ظرفشویی در اصفهان، می‌تواند بهترین خدمات را در زمینه نصب، راه‌اندازی، تعمیر و تعویض قطعات ماشین ظرفشویی در اختیار شما قرار دهد. خدمات این شرکت با بهترین قیمت و با بالاترین کیفیت عرضه شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ارایه می‌شود.