دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

صدای زیاد ماشین لباسشویی

سروصدای زیاد و آزار دهنده ماشین لباسشویی یکی از بزرگترین و در عین حال ساده‌ترین مشکلات این دستگاه است. این سر و صدا به قدری آزار دهنده و طاقت فرساست که معمولا افراد را از استفاده از ماشین لباسشویی دلسرد می‌کند. اگر شما هم با این مشکل در هنگام شستن لباس‌هایتان روبرو می‌شوید باید این نکته را بدانید که ممکن است علت آن وجود یک سکه و یا یک فلز کوچک در داخل دیگ دستگاه است یا حتی علت دیگر آن خراب شدن قطعه کوچکی از دستگاه است که نیاز به تعمیر لباسشویی بوش اصفهان دارد. در ادامه به برخی از مهمترین دلایل صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش‌هایی برای برطرف کردن آنها اشاره می‌کنیم.

 انواع سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

سر و صدای لباسشویی انواعی داشته و علت‌های مختلفی دارد و نیاز است که برای رفع این مشکل، همه انواع و علت‌های ناشی از بروز سرو صدا در  دستگاه را بررسی کنیم تا هنگام بروز آن راه چاره‌ای را پیدا کنیم.

خرخر کردن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما خرخر می‌کند، علت‌ آن این است‌ که لوله تخلیه آب پر یا مسدود شده است. این مشکل که یکی از علل اصلی نشت آب از ماشین لباسشویی نیز هست را هرچه زودتر برطرف کنید چون باعث ترکیدن لوله شده یا در صورت دوام، تبدیل به مشکل بزرگتری خواهد شد.

ایجاد صدای کلیک در هنگام چرخش

صدای کلیک در ماشین لباسشویی به دلیل گیر کردن شیء یا جسم خارجی کوچکی، در لاستیک دور درب و یا واشر تخلیه است. در صورت ایجاد شدن صدای کلیک، لاستیک دور درب و شلنگ تخلیه را خالی کنید و اگر جسمی در آن محل دیدید، از آن جا خارج کنید. هنگام قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی دقت داشته باشید که اجسامی مانند: سکه، کلید، سنجاق و … در بین لباس‌هایتان نباشد.

صدای زوزه کشیدن لباسشویی

یکی از انواع صدای زیاد ماشین لباسشویی ، زوزه کشیدن دستگاه است. صداهایی شبیه زوزه کشیدن در دستگاه نشان دهنده ایراد در پمپ لباسشویی است که باید تعویض یا عیب‌یابی شود. اکثرا این صداها موقع آبکشی و تخلیه ایجاد می‌شود و به یک تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی برای تعویض و تعمیر آن نیاز است.

هوم یا وزوز کردن ماشین لباسشویی

صدای هوم یا وزوز در دستگاه به این علت است که جسم یا چیزی در پمپ لباسشویی گیر کرده است. معمولا هر جسمی که داخل پمپ گیر می‌کند، نمی‌تواند خارج شود، پس تعویض آن ضروری است. در غیر این صورت ممکن است پمپ لباسشویی بترکد و خسارات زیادی را به بار آورد.

دلایل صدای زیاد ماشین لباسشویی
دلایل صدای زیاد لباسشویی

صدای تق تق کردن ماشین لباسشویی

زمانی که ماشین لباسشویی را بیش از اندازه، از لباس پر ‌می‌کنید، منتظر صدای تق تق آن نیز باشید. گاهی صدای تق تق به علت آسیب دیدن بلبرینگ‌ها، پولی و موتور ماشین لباسشویی است. در هنگام تخلیه، بروز صدای تق تق نشانه خرابی موتور تخلیه یا گیر افتادن شیء در موتور تخلیه است.

ایجاد سر و صدای زیاد در مرحله خشک کن

در آخرین مرحله و هنگام خشک شدن لباس‌ها صدای زیاد ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود. این صدا‌ها ناشی از زیاد بودن حجم لباس‌ها، گیر کردن جسم کوچک خارجی در داخل دیگ لباسشویی و تراز نبودن محل استقرار دستگاه است. با در نظر گرفتن این موارد ممکن است در پمپ تخلیه ایرادی باشد، تسمه پاره شده باشد و یا خرابی و فرسودگی بلبرینگ و کمک‌های دیگ وجود داشته باشد. در صورت بروز این مشکل، باید مرکز تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی کمک بخواهید.

جیرجیر کردن از دیگر انواع صدای زیاد ماشین لباسشویی

جیرجیر کردن لباسشویی امکان دارد که از یک مشکل فنی کوچک در دستگاه باشد. از طرفی هم پرکردن بیش از اندازه لباس‌ها و تراز نبودن دستگاه روی سطح، سبب می‌شود که ماشین لباسشویی سرو صدای جیرجیر بدهد. علت این صداها را می‌توان از ایراد در کمک فنرها، بلبرینگ، موتور، تسمه، کوپلینگ موتور، دریچه یا شیر ورودی آب، پمپ تخلیه و لاستیک دور درب دستگاه تشخیص داد.

علت اصلی ایجاد سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

گاهی به خاطر تراز نبودن دستگاه و یا وجود مشکل در یکی از قطعات ماشین لباسشویی ممکن است که سروصداهای زیادی بشنویم. در این حالت، بهترین کار این است که برای عیب یابی ماشین از یک تکنسین کار بلد و مجرب کمک بگیریم. مهمترین دلایل این مشکل، در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند:

خرابی موتور پمپ و پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در هنگام آبکشی و پمپاژ کردن آب به داخل دیگ از موتور پمپ و پمپ تخلیه استفاده می‌شود. بیشتر سرو صدای ماشین لباسشویی از خرابی موتور پمپ روی می‌دهد. اگر مطمئن شدید که صدای ایجاد شده به وسیله موتور پمپ است، پس باید بدانید که این نشانه خرابی آن است. موتور پمپ وقتی خراب می‌شود ابتدا باید پنل جلویی لباسشویی باز شود تا به موتور پمپ دسترسی یابیم. بنابراین، عیب یابی و رفع مشکل، باید به کمک تکنسین صورت گیرد.

ایراد داشتن دریچه ورودی آب از علل صدای زیاد ماشین لباسشویی

بزرگترین علت ایراد در دریچه ورودی آب، باقی ماندن رسوبات معدنی در داخل شیر است که باعث تنگ شدن دریچه ورودی آب در هنگام شستن لباس‌ها می‌شود. اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا دریچه را تعویض کنید چون با تعمیر آن ممکن است که دریچه ورودی آب شکسته و خراب شود.

فرسودگی کلاچ

کلاچ، سرعت مناسب چرخش را به دیگ می‌دهد. کلاچ، کمک می‌کند که گیربکس و دیگ داخلی باهم ارتباط داشته باشند و به سهولت کار کنند. با گذشت زمان هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، امکان دارد که کلاچ فرسوده شود و در هنگام چرخش دیگ سرو صدای زیادی از خود به بار بیاورد. در این صورت کلاچ را باید تعویض کنید چون قابل تعمیر نیست.

خرابی تسمه

یکی از دلایل مهم سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی خرابی تسمه است. از تسمه برای ماشین‌‌های درب از بالا برای اتصال موتور با شفت و برای ماشین‌های درب از پایین برای اتصال موتور با سبد استفاده می‌شود. جنس تسمه از پلاستیک است. در هنگام خرابی تسمه نیز باید آن را تعویض کنید.

چطور مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی را حل کنیم؟

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در هنگام کار معمولا از وجود جسم یا شیء خارجی در داخل دیگ، درب، مجراها یا دریچه‌ها است. برای قطع کردن این صداهای آزار دهنده باید علت آن‌ها را یافت. با کمک تکنسینی مجرب می‌توانید از بروز مشکلات بزرگتر برای ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.
اگر در اصفهان زندگی می‌کنید و با این مشکل در لباسشویی خود روبرو شده‌اید، می‌توانید با مرکز سروش سرویس تماس بگیرید. این مجموعه، به عنوان نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات تعمیر لباسشویی بوش در اصفهان را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارایه می‌دهد. تکنسین‌های با تجربه این مجموعه از بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات لباسشویی بوش برای تعمیر دستگاه استفاده کرده و دستگاه شما را همانند روز اول به شما تحویل خواهند داد. پس فرصت را از دست ندهید و در اسرع وقت با سروش سرویس تماس بگیرید.