علل و نشانه‌های خرابی برد ساید بای ساید

خرابی برد ساید بای ساید

برد ساید بای ساید، قطعه‌ای است که در وسایل خانگی برقی نظیر یخچال‌ها، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و… بکار برده می‌شود. در بیشتر اوقات، زمانی که وسایل برقی دچار مشکل می‌شوند، ایراد از برد آن‌ها است؛ زیرا برد قطعه‌ای بسیار ظریف است که خیلی زود در اثر استفاده نادرست دچار آسیب می‌شود یا به طور کلی، می‌سوزد و باید تعویض شود. در ادامه، مطلب به بررسی علائم و نشانه‌های خرابی برد ساید بای ساید می‌پردازیم تا پس از اینکه به خرابی برد یخچال خود شک کردید، در صورت امکان برای تعمیر ساید بای ساید بوش در اصفهان خود یا تعویض قطعه خراب اقدام کنید.

برد یخچال ساید بای ساید چه نقشی دارد؟

پیش از پرداختن به علل خرابی برد ساید بای ساید  بهتر است کمی بیشتر درباره این قطعه بدانیم. برد، وظیفه کنترل تمامی اعمال یخچال را برعهده دارد و مانند مغز برای دستگاه است. نقش برد، آن قدر مهم است که حتی قطعات اصلی یخچال بوش در اصفهان مانند کمپرسور، فن‌ها، سیستم یخ زدایی، سنسور دمایی و… را نیز کنترل می‌کند؛ در نتیجه اگر برد دچار کوچک‌ترین ایرادی بشود کل عملکرد یخچال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اشکال‌ یابی برد معمولا با چالش همراه است؛ اما در ادامه برخی نشانه‌‌ها را برای شما یادآور می‌شویم تا با توجه به آن‌ها از خرابی برد یخچال خود مطمئن شوید.

نشانه‌های خرابی برد ساید بای ساید

عیب یابی برد با صرف هزینه‌های بالایی همراه است؛ اما اگر هر کدام از مشکلات زیر برای یخچال شما پیش آمد، می‌توانید به ایراد برد شک کنید. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • عدم روشن شدن یخچال
 • خاموش و روشن شدن مداوم یخچال
 • یخ و برفک بیش از حد
 • دمای بسیار بالا و پایین
 • ایراد در کارایی ترمیستور
 • ایراد در کارایی دیفراست
 • ایراد در کارایی فن کندانسور
 • ایراد در کارایی فن اواپراتور
 • نمایش کد خطا روی نمایشگر یخچال
 • شنیدن صدا‌های عجیب و غریب از موتور یخچال

این مشکلات مواردی است که در اکثر مواقع از خرابی برد دستگاه نشات می‌گیرد. توضیح برخی از مهم‌ترین این موارد را می‌توانید در ادامه متن بخوانید.

نشانه های خرابی برد ساید بای ساید
نشانه های خرابی برد ساید بای ساید

روشن نشدن ساید بای ساید

اگر پریز برق یخچال را به برق متصل کردید و یخچال روشن نشد، باید به دنبال عیب یابی باشید. یکی از مواردی که باعث این شرایط می‌شود، خرابی برد است؛ زیرا زمانی که برد دچار ایراد می‌شود دستور روشن شدن به اجزای دیگر ارسال نشده و در نتیجه دستگاه روشن نمی‌شود.

یخ و برفک بیش از حد

برد ساید بای ساید عملیات دیفراست یا یخ زدایی را کنترل می‌کند و از تشکیل یخ و برفک در یخچال پیشگیری می‌کند. اگر یخچال شما دچار یخ و برفک شد، بهتر است تا از سلامت سیستم دیفراست اطمینان حاصل کنید، اگر این سیستم سالم بود پس دلیل آن خرابی برد ساید بای ساید است.

شنیدن صدا‌های عجیب و غریب از موتور یخچال

اگر از موتور یخچال خود صدا‌هایی عجیب و غریب مانند تق تق بشنوید یا متوجه تغییر سرعت فن‌های یخچال بشوید، به احتمال بالایی برد یخچال دچار مشکل شده و باید تعمیر شود.

علل خرابی برد ساید بای ساید یا سوختن آن چیست؟

برد ساید بای ساید با توجه به عوامل مختلف محیطی یا استفاده‌ نادرست دچار ایراد می‌شود یا به طور کلی می‌سوزد و غیر قابل مصرف می‌شود. این علل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ورود آب به برد
 • نوسانات برقی
 • دمای بسیار بالای محیط
 • خرابی دیگر قطعات یخچال
 • خطای نصب تکنسین
 • فاصله غیر استاندارد اجزا
 • ایراد فنی از شرکت سازنده
 • ایراد شیر برقی
 • ایراد موتور یخچال

با توجه به موارد ذکر شده فوق ملاحظه می‌کنید که رعایت نکات مهم نگهداری از یخچال می‌تواند تا اندازه زیادی از خرابی برد ساید بای ساید پیشگیری کند.

دلایل خرابی برد ساید بای ساید
دلایل خرابی برد ساید بای ساید

ورود آب به برد از دلایل خرابی برد ساید بای ساید

دستگاه‌های برقی در صورتی که روشن باشند و با آب برخورد کنند، صدمه می‌بینند. یخچال‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و برد آن‌ها با آب خوردگی خراب می‌شود. معمولا این آب خوردگی‌ها در مواقع تمیز کردن یخچال رخ می‌دهد؛ در نتیجه بهتر است قبل از تمیز کردن ساید بای ساید آن را از برق بکشید و پس از اینکه کاملا خشک شد آن را به جریان برق متصل نمایید.

دمای بسیار بالای محیط

همیشه شنیده‌ایم که یخچال و فریزر‌ها باید در محیط خنکی قرار بگیرند، اما آیا علت این مسئله را می‌دانید؟ در واقع گرما باعث خرابی برد یخچال می‌شود؛ زیرا برد‌ها تا دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد بدون مشکل کار می‌کنند اما پس از آن عمر‌شان کاهش یافته و خراب می‌شود.

فاصله غیر استاندارد اجزا از دیگر علل خرابی برد ساید بای ساید

اگر اجزای سازنده روی برد به هم خیلی نزدیک باشند، فضای کافی برای عملکرد را نداشته و در نتیجه داغ می‌شوند. این حرارت روی برد و اجزای دیگر تاثیر گذاشته و باعث خرابی آن‌ها می‌شود و در مدت زمان طولانی آن‌ها را می‌سوزاند‌.

عیب یابی برد یخچال

برای عیب یابی برد، ابتدا دستگاه را از پریز برق بکشید. اگر روی ظاهر برد سوختگی ،سیم‌های ذوب شده، خمیدگی، قوس و… مشاهده کردید باید نسبت به تعمیر و تعویض برد دستگاه اقدام کنید. در ادامه باید قطعات آسیب دیده، سیم کشی و اتصالات‌ بررسی شود. البته بهتر است این مراحل توسط یک تکنسین متخصص و حرفه‌ای انجام شود تا یخچال شما در آینده دچار مشکل نشود و مدت زمان بیشتری به عمر آن اضافه شود.

سخن پایانی

در طول این مطلب با اهمیت و علل و نشانه‌های خرابی برد ساید بای ساید آشنا شدیم. به دلیل حائز اهمیت بودن این قطعه باید زمانی که با هر کدام از این نشانه‌های خرابی روبرو شدید، یخچال را خالی کرده و پریز آن را از برق جدا کنید. سپس از یک تعمیر کار متخصص و با تجربه کمک بخواهید تا از قطعات باکیفیتی استفاده کند؛ زیرا امروزه با توجه به قیمت بالای وسایل برقی، این مراحل خیلی مهم است و اگر در تعمیر وسیله خود تعلل کنید، متضرر شده و باید قیمت بالاتری برای خرید یک یخچال جدید بپردازید.
اگر احساس کردید که برد دستگاه شما دچار مشکل شده است و یا نیاز به سرویس ساید بای ساید خود دارید، می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. شرکت سروش سرویس، به عنوان نمایندگی بوش سرویس، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر یخچال فریزر بوش و سایر برندها می‌باشد. تکنسین‌های با تجربه این شرکت، کلیه مشکلات ساید بای ساید را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تعمیر کرده و دستگاه شما را مجددا به بهترین شکل قابل استفاده می‌نمایند.