اهمیت جرم گیری ماشین لباسشویی و مراحل آن

جرم گیری ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی جزء کاربردی‌ترین وسایل برقی خانگی است. با توجه به اهمیت وجود این وسیله در منزل و گران بودن آن نیاز است که از این وسیله به درستی مراقبت کنیم. یکی از روش‌هایی که برای افزایش طول عمر مفید لباسشویی‌ها پیشنهاد می‌شود جرم گیری ماشین لباسشویی است. شما با جرم گیری یا همان رسوب زدایی لباسشویی می‌توانید بوی بد و نامطبوع این دستگاه را برطرف کنید. علاوه بر این به جلوگیری از خراب شدن دستگاه و کاهش نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی کمک کنید. در این مطلب قصد داریم اهمیت جرم گیری لباسشویی و مراحل آن را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

به چه دلیل باید ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم؟

اینکه چرا باید ماشین لباسشویی را جرم گیری کنیم، دلایل مختلفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. اگر ماشین لباسشویی شما جرم و رسوب گرفته باشد، نمی‌تواند لباس‌های شما را تمیز بشوید.
 2. از دلایل دیگر جرم گیری ماشین لباسشویی، رفع بوی نامطبوع دستگاه است که این خود روی تمیزی لباس‌های شما تاثیر می‌گذارد.
 3. اگر به موقع ماشین لباسشویی خود را جرم گیری نکنید، با گذشت زمان دستگاه شما خراب می‌شود.
 4. علاوه بر موارد گفته شده جرم‌های موجود در لباسشویی باعث رشد انواع باکتری و قارچ می‌شود که این آلودگی‌ها می‌تواند از طریق لباس‌ها به شما انتقال پیدا کند.
 5. رسوب‌زدایی به موقع ماشین لباسشویی باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.

نحوه جرم گیری بدنه ماشین لباسشویی

برای جرم گیری بدنه لباسشویی ابتدا ماشین را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز بکشید. سپس با استفاده از اسفنج و آب و مقداری مایع شوینده، بدنه ماشین را تمیز کنید. یکی از قسمت‌های مهم بدنه لباسشویی که باید تمیز شود، لاستیک آن است که می‌توانید آن را جدا کرده و کاملا تمیز کنید و پس از خشک شدن مجددا آن را سر جای خود قرار دهید.

نحوه رسوب زدایی جاپودری لباسشویی

معمولا جاپودری ماشین لباسشویی پس از گذشت مدت زمانی استفاده قسمت بدنه و داخل آن رسوب می‌بندد؛ بنابراین لازم است که هرچند وقت یکبار جاپودری را از جایگاه خود خارج کرده و آن را کاملا تمیز کنید. برای تمیز کردن جاپودری می‌توانید از شوینده‌های معمولی استفاده کنید.

انواع روش‌های جرم گیری ماشین لباسشویی

بیشتر افراد معمولا با سه روش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه، جرم گیری لباسشویی با جوش شیرین و یا با استفاده از پودر جرم گیر، به رسوب زدایی دستگاه خود می‌پردازند. در ادامه نحوه جرم گیری با روش‌های فوق را به تفصیل برای شما بیان می‌کنیم.

جرم گیری با استفاده از سرکه

بسیاری از افراد با استفاده از سرکه به رسوب زدایی لباسشویی خود می‌پردازند. همان طور که می‌دانید سرکه جزء پاک کننده‌های قوی و طبیعی است که می‌توان از آن برای ضدعفونی و جرم گیری کردن همه دستگاه‌ها از جمله لباسشویی استفاده کرد. البته ذکر این نکته لازم است که استفاده زیاد از سرکه موجب آسیب رسیدن به لاستیک درب ماشین لباسشویی و نشتی پیدا کردن آب از لباسشویی می‌شود.

روش های جرم گیری ماشین لباسشویی
روش های جرم گیری لباسشویی

جرم گیری لباسشویی با جوش شیرین

جوش شیرین نیز یکی دیگر از پاک کننده‌های طبیعی محسوب می‌شود. ترکیب سرکه و جوش شیرین به عنوان یک رسوب زدای قوی عمل می‌کند. این ترکیب به رسوب‌زدایی و از بین بردن بوی نامطبوع دستگاه بسیار کمک می‌کند. نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی با ترکیب جوش شیرین و سرکه به شرح زیر است:

 1. ابتدا ترکیب جوش شیرین و سرکه را در لباسشویی بریزید.
 2. سپس برنامه روزانه شستشو را انتخاب کنید.
 3. پس از اتمام کار ماشین لباسشویی، درب آن را باز کنید و دیواره‌‌ها و دیگ داخل آن را با یک اسفنج لطیف تمیز کنید.
 4. بعد از انجام این مرحله کافی است مجددا با آب ولرم دیگ را تمیز و سپس خشک کنید.

شما می‌توانید در هر ماه یکبار با استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه ماشین لباسشویی خود را جرم زدایی کنید. این کار طول عمر دستگاه شما را افزایش می‌دهد.

جرم گیری لباسشویی با پودر جرم‌گیر

یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای رسوب زدایی ماشین لباسشویی استفاده از قرص‌ها یا پودرهای جرم گیر است. از جرم‌گیرهای پودری می‌توان در ماشین‌های لباسشویی تمام اتوماتیک استفاده کرد. استفاده از این روش بسیار راحت و بدون مشکل است. نحوه استفاده از پودر جرم گیر یا قرص جرم گیر ماشین لباسشویی به شکل زیر است:

 1. در مرحله اول می‌بایست قرص یا پودر جرم‌گیر را در لباسشویی خالی بریزید.
 2. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که اگر از پودر جرم‌گیر استفاده می‌کنید باید آن را در جاپودری ماشین لباسشویی بریزید. در غیر این صورت اگر از قرص جرم گیر استفاده می‌کنید باید قرص را داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار دهید.
 3. بعد از انجام مرحله بالا باید درب ماشین لباسشویی را ببندید.
 4. حال از برنامه کتان برای جرم‌گیری استفاده کنید و دمای دستگاه را بین 70 تا 90 درجه تنظیم کنید.
 5. سپس دکمه‌ استارت دستگاه را بزنید و کار شست‌وشوی ماشین را شروع کنید.

به طور کلی استفاده از پودر یا قرص جرم‌گیر مزایای بسیار بیشتری نسبت به دو روش قبل دارد که در زیر به برخی از مزایای استفاده از این روش اشاره می‌کنیم:

 • بالا بردن کیفیت شست و شوی لباس‌ها
 • کاهش استفاده از مواد شوینده
 • برطرف کردن بوی نامطبوع ماشین لباسشویی
 • افزایش طول عمر مفید دستگاه
 • از بین بردن سختی آب
 • از بین بردن انواع جرم‌ها و رسوب‌ها
 • از بین بردن باقی مانده مواد شوینده
 • امکان تمیز کردن فیلتر دستگاه
 • راحتی استفاده از این روش

تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان

جرم گیری ماشین لباسشویی باعث عملکرد بهتر و افزایش طول عمر دستگاه می‌شود؛ بنابراین نیاز است که هر شش ماه یکبار به رسوب زدایی آن بپردازید تا از بروز مشکلات در این دستگاه جلوگیری کنید. در این مطلب به طور کامل نحوه رسوب زدایی ماشین لباسشویی را با سه روش استفاده از سرکه، استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه و استفاده از پودر یا قرص جرم گیر آموزش دادیم.
در پایان باید یادآوری کنیم که در صورتی که با مشکلات رایج در ماشین لباسشویی خود روبرو شدید، می‌توانید به راحتی و با یک تماس ساده به بهترین مشاوران در زمینه تعمیر لباسشویی دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز یک تعمیرکار حرفه ای لباسشویی بوش و سایر برندها می‌تواند دستگاه شما را در منزلتان سرویس کرده و اقدامات لازم را برای یافتن و حل مشکل انجام دهد. شرکت سروش سرویس به عنوان نمایندگی رسمی بوش در اصفهان، آماده ارایه انواع خدمات نصب، راه‌اندازی، سرویس و تعمیر انواع ماشین لباسشویی با بهترین کیفیت و مناسبت‌ترین قیمت است.