روش‌هایی برای برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی

روش‌هایی برای برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی وجود دارد که شما را از شر این بو رها می‌کند. ماشین لباسشویی به دلیل اینکه مدام با آب و لباس‌های کثیف در تماس است، اگر نظافت آن به موقع انجام نشود، بوی بدی در آن ایجاد می‌شود. قسمت‌های مختلف ماشین لباسشویی باید به صورت دوره‌ای و با محلول‌های خاصی پاک شوند. بوی بد در این وسیله با هزینه خیلی کمی برطرف می‌شود و نیاز به تعمیر تخصصی  لباسشویی بوش در اصفهان نیست. در بیشتر مواقع روش‌های خانگی، بوی بد را به طور کامل برطرف می‌کنند. البته پیشگیری از ایجاد بوی بد مسلما کم هزینه‌تر و راحت‌تری از اقدمات رفع این بو است.

روش‌هایی برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

روش‌هایی برای برطرف کردن این مشکل ارائه می‌شود که بسیار کاربردی هستند. برخی از این روش‌ها به  نظافت ماشین لباسشویی بر می‌گردد و برخی دیگر اقداماتی به‌اصطلاح خانگی برای رفع این مشکل هستند. در ادامه، به طور مجزا به بررسی این موارد می‌پردازیم.

نظافت اصولی لباسشویی

برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی، بهتر است قبل از هر اقدامی، منبع بو را پیدا کرده و سپس شروع به رفع آن کنید. ماشین لباسشویی محفظه‌ها و قسمت‌های مختلفی دارد که هر کدام باید به صورت مجزا بررسی شوند. در ابتدا با قسمتی که پودر شوینده را داخل آن می‌ریزید شروع می‌کنیم. این محفظه شامل سه قسمت است. برای نظافت آن باید مخزن را کاملا جدا کرده و با آب بشویید تا باقی مانده‌ شوینده‌‌ها از آن پاک شود. بعد از اطمینان از نظافت مخزن، آن را خشک کرده و در جای خودش بگذارید. فیلتر تخلیه در این وسیله بعد از مدتی جرم گرفته و محتویاتی مانند لجن در خود جمع می‌کند. این قطعه در جلوی ماشین لباسشویی قرار دارد. برای نظافت آن باید با دقت و احتیاط درب آن را باز کنید. یک ظرفی زیر محفظه بگذارید تا از ریختن آب کثیف روی زمین جلوگیری شود. فیلتر را به آرامی از جا درآورده و کاملا خالی کنید. در پایان فیلتر را در جای درست خود گذاشته و درب آن را ببندید. خوب است این کار را هر چند مدت یکبار (حدودا بعد از هر ۱۰ بار شست‌و‌شو) انجام دهید تا از انتشار بوی بد در ماشین جلوگیری کنید. برای این کار نکات مربوط به تمیز کردن فیلتر لباسشویی را نیز رعایت کنید.
لاستیک‌هایی که دور درب ماشین لباسشویی قرار دارد محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها و کپک است. در اقدام بعدی باید این لاستیک‌ها را با دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید. حتما از نظافت آن مطمئن شوید. زیرا بوی بد اغلب به خاطر وجود جرم و مانده مواد شوینده در لابه‌لای این لاستیک است. در پایان هر شست‌وشو با ماشین لباسشویی باید لاستیک و لابه‌لای آن را کاملا خشک کنید تا از رسوب جرم و رطوبت در آن پیش‌گیری شود.

رفع بوی بد ماشین لباسشویی با سرکه!

سرکه یکی از راحت‌ترین و در دسترس‌ترین مواد برای نظافت و رفع بوی زننده در لباسشویی است. برای این‌کار حدود یک فنجان سرکه را در مخزن پودر بریزید. ماشین لباسشویی را با دمای بالا روشن کرده و زمان آن را روی تایم طولانی تنظیم کنید. البته باید مطمئن شوید که هیچ لباس یا وسیله‌ای در ماشین لباسشویی نباشد. با این‌کار، نه تنها محفظه لباس در ماشین لباسشویی بلکه شلنگ تخلیه و تمامی منافذ داخلی شسته و جرم‌گیری می‌شوند. با انجام این‌کار به راحتی بوی بد را از بین برده‌اید. برای پیش‌گیری از ایجاد بوی بد نیز می‌توان هر ۳ ماه یک‌بار این شست‌و‌شو را انجام دهید.

جرم‌گیری با جوش شیرین

روش‌های مختلفی برای جرم گیری ماشین لباسشویی وجود دارد اما شست‌و‌شو با جوش شیرین جزء روش‌های خانگی و به صرفه است. جوش شیرین برای ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی، سینک و اجاق گاز نیز کاربرد دارد. حال نوبت به نظافت ماشین لباسشویی با این ماده است. زمانی که بوی بد ماشین لباسشویی به خاطر رشد قارچ، کپک و میکروب در داخل آن باشد، بهترین کار استفاده از جوش شیرین است. برای شروع، یک پیاله کوچک جوش شیرین را در محفظه لباس بریزید. برای نظافت کامل باید بیشترین دما و زمان بالای یک ساعت را انتخاب کنید. پس از پایان کار درب دستگاه را باز کرده و متوجه می‌شوید که بوی بد از بین رفته است. شست‌و‌شو با جوش شیرین اگر هر ۲ یا ۳ ماه یک‌بار انجام شود مانع ایجاد قارچ‌ها و جرم در ماشین لباسشویی می‌شود.

روش های رفع بوی بد ماشین لباسشویی
روش های رفع بوی بد لباسشویی

استفاده از بوگیر مخصوص برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی

محلول‌های مخصوصی برای رفع بوی لباسشویی وجود دارند. این بوگیر‌ها به صورت محلول‌های خوش‌بو هستند. برای شروع، باید مقدار کمی از بوگیر را در محفظه پودر بریزد و ماشین لباسشویی را با دمای زیاد روشن کنید. وقتی که شست‌و‌شو تمام شد درب آن را باز کرده و مقداری از محلول را به لاستیک درب هم اسپری کنید. این‌کار علاوه بر اینکه بوی نامطبوع را از بین‌ می‌برد، بوی خوبی هم در داخل ماشین لباسشویی‌ ایجاد می‌کند. به دلیل غلظت بالای بوگیر‌ها باید احتیاط کنید که مقدار ریخته شده در مخزن، به اندازه باشد. مصرف بوگیر‌ها زمان خاصی ندارد، بلکه هر زمان که احساس کردید بوی بد و زننده‌ای استشمام می‌شود بهتر است این روش را اجرا کنید.

دلایل ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی

بوی نامناسب در ماشین لباسشویی ربطی به آلوده یا تمیز بودن لباس‌ها ندارد. این بو اغلب به دلیل میکرو‌ب‌ها و قارچ‌هایی است که در منافذ داخلی به وجود می‌آیند. مهمترین عوامل ایجاد این مشکل به طور اختصار به صورت زیر هستند:

  • اگر بعد از شستن با ماشین، لباس‌های خیس زمان زیادی داخل آن بمانند، رطوبت موجود شرایط لازم برای زندگی کپک‌ها و قارچ را فراهم می‌کند.
  • درب دستگاه، بعد از استفاده باید باز باشد تا تهویه هوا به خوبی انجام شده و قسمت‌های داخلی خشک شوند. در غیر این صورت رطوبت همچنان درون محفظه باقی می‌ماند.
  • اگر موادی مانند خوراکی یا دستمال کاغذی در لباس باشد، ممکن است این مواد داخل شلنگ تخلیه یا فیلتر مانده و بوی زننده‌ای را ایجاد کنند.
  • استفاده از مواد شوینده‌ بی‌کیفیت نیز باعث می‌شود مقداری از آن در مخزن مانده و خشک شود. در دراز مدت این مواد عامل ایجاد بوی بد هستند.
  • عدم خشک کردن لاستیکی که دور‌تا‌دور درب دستگاه را احاطه کرده نیز از دلایل بوی بد در آن است.

سخن پایانی

در این نوشتار، روش‌هایی برای برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی گفته شد که تا حد زیادی مشکل را برطرف می‌کنند. ماشین لباسشویی مانند هر وسیله دیگری نیاز به توجه و نظافت دارد. در صورت بی‌توجهی به تمیز کردن و عدم رعایت نکات لازم، این وسیله، منشا بوی بد و بیماری‌های پوستی خواهد بود. سرکه و جوش شیرین، به صرفه‌ترین مواد و در دسترس‌ترین جرم‌گیر‌ها در اکثر خانه‌ها هستند. بهتر است با اقدامات لازم از تجمع رطوبت و آب اضافی در منافذ و محفظه‌های ماشین لباسشویی جلوگیری کنید؛ همچنین با استشمام بوی بد در اولین زمان ممکن، با روش‌هایی که یاد گرفتید این بو و منشا آن را از بین ببرید.
با این حال، اگر احساس کردید که نیاز دارید، دستگاه شما توسط یک تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار گیرد، حتما با یک نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش یا دیگر برندها تماس گرفته و درخواست کمک کنید. در اصفهان برای این منظور می‌توانید روی کمک کارشناسان مجموعه سروش سرویس حساب کنید. سروش سرویس، به عنوان نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش در اصفهان است که خدمات مختلفی از جمله نصب، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ پرسش‌های خود می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.