نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی

خرابی موتور ماشین لباسشویی

در این نوشتار قصد داریم تا در مورد دلایل و نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی و روش‌هایی برای رفع مشکل آن صحبت کنیم.
ماشین لباسشویی، ابزاری کارآمد و حیاتی در خانه‌های امروزی است که با قدرت و کارایی خود، به ما کمک می‌کند تا لباس‌هایمان را به آسانی و بهترین شکل ممکن شستشو داده و به نتایج عالی دست یابیم. اما می‌دانید که موتور ماشین لباسشویی مهم‌ترین بخش از این وسیله است که می‌تواند به دلایل مختلفی خراب شود و این خرابی تا حدی به نوع استفاده از آن بستگی دارد. ضعیف شدن موتور لباسشویی، به شدت روی عملکرد آن  تاثیر می‌گذارد. در اغلب موارد، در صورت ایجاد مشکل برای موتور، این دستگاه از کار می‌افتد و عملا بی‌استفاده می‌شود. چون موتور است که به همه قطعات داخلی نیرو می‌رساند و باعث کارکرد لباسشویی یا هر دستگاه دیگری می‌شود.

یکی از دغدغه‌های مهم افرادی که با ماشین لباسشویی کار می‌کنند سوختن و یا نیم سوز شدن موتور آن است. نشانه‌ها و علائمی وجود دارد که با توجه با آن می‌توانید تشخیص دهید موتور دستگاه سالم است یا سوخته است. در این شرایط بهتر است برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان و یا خرید قطعات لباسشویی بوش در اصفهان و تعویض موتور آن با متخصصان ماهر تماس حاصل کنید. در این مقاله بیشتر با این نشانه‌ها آشنا خواهیم شد.

نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی

برای فهمیدن سوختن و نیم سوز شدن موتور لباسشویی، باید به نشانه‌هایی توجه داشت. این علائم می‌تواند به شما کمک کند تا از سوختن موتور دستگاه خود مطلع شوید و یا حتی در شرایطی منجر به جلوگیری از سوختن کامل آن می‌شود. صرف نظر از اینکه موتور دستگاه شما کدامیک از انواع موتور ماشین لباسشویی باشد، از نشانه‌های خرابی موتور لباسشویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم چرخش مخزن لباسشویی

یکی از هشدارهای جدی برای خرابی در موتور، نچرخیدن لباس‌ها بعد از آبکشی آنهاست. هنگامی که دو فرایند شستشو و آبکشی توسط ماشین انجام می‌شود و به طور کامل پایان می‌یابد، کامپیوتر دستگاه فرمان خشک کردن و آبگیری از لباس‌ها را صادر می‌کند. در این مرحله موتور با سرعت بسیار بالاتر از زمان شستشو می‌چرخد و آب لباس را می‌کشد. درصورتی‌که به روی صفحه دیجیتال علامت آبکشی را مشاهده می‌کنید، اما واکنشی را از طرف دستگاه نمی‌بینید این علامت می‌تواند یکی از نشانه‌های جدی برای سوختن یا نیم سوز شدن موتور باشد. در این حالت موتور ماشین تا درصد بالایی نیم سوز شده و عمر زیادی از آن باقی نمانده است.

استشمام بوی سوختگی از نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی

اگر بوی سوختگی استشمام کنید، ممکن است موتور، آسیب دیده یا سوخته باشد. هنگامی که لباس‌های زیادی را در لباسشویی قرار می‌دهید و مخزن آن را سنگین می‌کنید، موتور ماشین (حتی در صورت سلامت کامل) ناگهان دچار فشار زیادی شده و می‌سوزد. عواملی مانند افزایش دما، اضافه بار بر روی موتور، آب رسانی ناکافی و یا عدم تنظیم درست ولتاژ می‌توانند منجر به سوختگی موتور شوند.

لباسشویی لباس‌ها را به طور کامل خشک نمی‌کند

درصورتی‌که لباس‌های شما پس از آبکشی و در حالت خشک کردن به‌مانند گذشته آبگیری نمی‌شود و بیش از حد مرطوب است، می‌توانید احتمال سوختن یا نیم سوز شدن موتور را در نظر داشته باشید. خشک نشدن کامل لباس به دلیل عدم چرخش مناسب موتور با سرعت تنظیم شده است که می‌تواند از علائم نیم سوز شدن و خرابی موتور ماشین لباسشویی باشد.

نشانه های خرابی موتور ماشین لباسشویی
نشانه های خرابی موتور لباسشویی

ماشین لباسشویی همانند گذشته کار نمی‌کند

هرگونه تغییر در روند کار این ماشین می‌تواند نشانه‌ای از خرابی باشد. بعد از چندین سال استفاده و عدم سرویس منظم، احتمال بروز مشکل در قطعات حیاتی مانند موتور وجود دارد. اگر دستگاه شما پس از روشن شدن هیچ علامتی از کار نشان نداد، می‌تواند حاکی از سوختن یا نیم سوز شدن موتور باشد. در این حالت اگر از وصل بودن شیر آب، بسته بودن درب و زدن دکمه آغاز فرایند اطمینان دارید، گزینه بعدی پیش روی شما سوختن موتور است.

عدم چرخش کامل موتور

عدم چرخش کامل موتور می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی یا سوختن آن باشد. وقتی موتور سوخته یا نیم‌سوز شده است، عملکرد آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث عدم چرخش کامل مخزن ماشین شود. البته در صورت مشاهده این نشانه مطمئن شوید که برنامه شستشوی ماشین لباسشویی شما به روی تنظیمات بخصوصی مانند شست و شوی لباس مجلسی نباشد. زیرا نحوه شست و شو در این برنامه، حالت گهواره‌ای بوده و اساساً در آن موتور ماشین به طور کامل نخواهد چرخید. در صورت اطمینان از این حالت، می‌توانید احتمال بعدی را بر خرابی موتور یا نیم سوز شدن آن بگذارید.

خاموش شدن ناگهانی در حین کار از دیگر علایم خرابی موتور ماشین لباسشویی

خاموش شدن ماشین لباسشویی می‌تواند دلایل زیادی از جمله خرابی برد ماشین لباسشویی داشته باشد، اما مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قسمت این مشکل، داغ کردن بیش از حد موتور است. در ماشین‌های لباسشویی دیجیتالی، کامپیوتر دستگاه با گرم شدن بیش از حد موتور به شکل خودکار ماشین را خاموش کرده و از سوختن آنی آن جلوگیری می‌کند.

سروصدا و تکان شدید

یکی دیگر از نشانه‌های جدی برای خرابی موتور ماشین لباسشویی ، سروصدای زیاد و تکان‌های شدید آن است. این اتفاق می‌تواند هنگام ایراد انتقال قدرت موتور به محور درام مشاهده شود. در این صورت، موتور برای کار کردن، فشار زیادی را متحمل شده و احتمالاً سروصدای بیشتری را از خود ایجاد می‌کند. البته صدای زیاد ماشین لباسشویی دلایل دیگری نیز دارد که باید آنها را نیز مورد بررسی قرار داد.

رد کف روی لباس از دیگر نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی

از دیگر علائم سوختن یا نیم سوز شدن موتور می‌توان به ماندن پودر و کف روی لباس اشاره کرد. در این حالت احتمال عدم آبکشی و شستشوی مناسب لباس‌ها ناشی از سوختن موتور وجود دارد.

برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی خود چه کنیم؟

حال که با نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباسشویی آشنا شدید می‌توانید بهتر این مشکل را تشخیص دهید. در نظر داشته باشید که با رعایت نکاتی مثل حجم لباس مناسب می‌توانید عمر ماشین لباسشویی و موتور آن را افزایش دهید. اگر موتور لباسشویی شما دچار مشکل شد، در این شرایط پیشنهاد می‌شود برای تعمیر یا تعویض موتور آن با متخصصان باتجربه تماس بگیرید تا با خیالی آسوده ماشین لباس شویی خود را تعمیر کنید.
اگر در اصفهان زندگی می‌کنید برای این منظور می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بوش در اصفهان، آماده ارایه کلیه خدمات مرتبط با نصب و تعمیر ماشین لباسشویی بوش و سایر برندها و فروش قطعات لباسشویی بوش در اصفهان از جمله فروش موتور لباسشویی بوش است. بعلاوه، تکنسین‌های این مرکز، بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات از جمله تعمیر موتور لباسشویی بوش در اصفهان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن با مناسب‌ترین قیمت ارایه کرده و شما را از مراجعه چند باره به تعمیرکار و صرف وقت و هزینه زیاد برای تعمیر دستگاه خود بی‌نیاز می‌کنند.

سؤالات متداول

آیا پر کردن ماشین لباسشویی از لباس باعث خرابی آن می‌شود؟

بله استفاده بیش از حد از ماشین لباسشویی و پر کردن بیش از حد مخزن آن باعث خرابی موتور می‌شود.

علائم نیم سوز شدن موتور لباسشویی چیست؟

به طور خلاصه، درست کار نکردن لباسشویی، خشک نشدن لباس‌ها، نچرخیدن لگن، بوی سوختگی، خاموش شدن ناگهانی و پر نشدن با آب، علائم نیم سوز شدن موتور هستند.

ازبین‌رفتن عایق سیم‌پیچ‌های لباسشویی باعث ایجاد چه مشکلی می‌شود؟

ازبین‌رفتن عایق و کاهش مقاومت سیم‌پیچ‌ها هم می‌تواند به سوختن موتور ماشین  منجر بشود. همچنین عایق سیم‌پیچ‌ها نقش مهمی در حفظ عمر مفید دستگاه ایفا می‌کند. اگر عایق سوخته یا آسوده شده باشد، قطعات برقی و الکترونیکی در معرض خطر قرار گرفته و احتمال خراب شدن آن‌ها و یا آتش سوزی، بالاتر است. این موضوع باعث کاهش عملکرد و عمر مفید دستگاه خواهد شد.