علت دیفراست نکردن یخچال فریزر

دیفراست نکردن یخچال

دیفراست نکردن یخچال فریزر، یکی از مشکلاتی است که برای یخچال‌های قدیمی پیش می‌آید؛ اما امروزه با سیستم دیفراست و قرارگیری آن در یخچال‌های جدید این مشکل رفع شده است. منظور از دیفراست، برفک زدایی و یخ زدایی است. برفک زدایی، راندمان یخچال را بالا می‌برد و بر طول عمر آن می‌افزاید. گاهی پیش می‌آید عملکرد این بخش با اختلال مواجه می‌شود و لازم است که برای تعمیر یخچال فریزر در اصفهان و سایر شهرها اقدام کنید. برای اینکه بتوانید درک بهتری از این موضوع داشته باشید با ما تا انتهای مطلب امروز همراه باشید؛ چرا که قصد داریم در مورد علت دیفراست نکردن این دستگاه بپردازیم.

علائم دیفراست نکردن یخچال فریزر

دیفراست نکردن یخچال فریزر را می‌توانیم با مشاهده علائمی متوجه شویم. این علائم عبارتند از:

  • به عنوان اولین علامت، می‌توان به جمع شدن برفک و یخ زدن قسمت‌های مختلف آن اشاره کرد. اگر یخچال به میزان زیادی برفک یا یخ می‌زند به دلیل سرمای زیاد یخچال است و در این گونه موارد باید به بررسی علت دیفراست نکردن آن بپردازیم.
  • علامت دیگری که حکایت از دیفراست نکردن دارد، این است که دمای محفظه داخلی یخچال و فریزر به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.‌ گاهی دیفراست نکردن یخچال، باعث می‌شود محفظه یخچال فریزر کاهش دمای قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. در این گونه موارد باید به بررسی سلامت تمام اجزای آن بپردازیم.
  • یکی از نشانه‌های دیگر که یخچال شما دیفراست نمی‌کند، این است که صدای غیرطبیعی از یخچال به گوش می‌رسد. برای رفع مشکل باید به شناسایی منشا تولید صدا پرداخت.
  • اگر دمای فریزر یا یخچال یا هر ۲ بسیار بالا باشد، نشانه این است که در دیفراست یخچال مشکلی پیش آمده است.
  • از جمله علائم دیگر دیفراست نکردن دستگاه می‌توان به کار نکردن فن یخچال و فریزر اشاره کرد.

از علت های دیفراست نکردن یخچال فریزر چه می دانید؟

اگر یخچال دیفراست نکند در عملکرد آن تاثیر منفی می‌گذارد. اگر تخصص کافی در این زمینه دارید می‌توانید به بررسی مشکل بپردازید؛ اما اگر از تخصص و دانش فنی آن بی‌بهره‌اید بررسی آن را به متخصصان کارآزموده بسپارید. چهار مورد از رایج‌ترین علت‌های دیفراست نکردن یخچال فریزر که باید به آنها توجه کرد، به قرار زیر هستند:

علل دیفراست نکردن یخچال
دلایل دیفراست نکردن یخچال

 المنت‌ها (هیتر) دیفراست خراب است

اگر المنت یا هیتر سیستم دیفراست یخچال نتواند به وظایف خود به درستی عمل کند، کارایی این سیستم با مشکل مواجه می‌شود. از رایج‌ترین دلایل دیفراست نکردن دستگاه، سوختن هیتر یا المنت است. معمولا با ۲ روشی که ذکر می‌کنیم می‌توانید خرابی المنت را تشخیص دهید. در روش اول باید شرایط ظاهری این قسمت را بررسی کنید. اگر در این ناحیه، شکستگی یا آسیب‌دیدگی فیزیکی دیگری مشاهده کردید، باید المنت یخچال و فریزر را تعمیر یا در مواردی تعویض کنید. روش دوم برای بررسی المنت این است که از مولتی‌متر استفاده کنید. با مولتی‌متر می‌توانید به اندازه‌گیری تداوم جریان این قسمت بپردازید. اگر به این نتیجه رسیدید که جریان آن تداوم ندارد، نشانه این است که المنت یا هیتر سیستم دیفراست خراب است.

 ترمودیسک یا سنسور دیفراست خراب است

ترمودیسک یکی از قطعاتی است که زمان برفک‌زدایی را تعیین می‌کند، اگر این قطعه خراب شود، سیستم دیفراست مشکل جدی پیدا می‌کند و در زمان مناسب شروع به فعالیت نمی‌کند. برای تست ترمودیسک نیز می‌توان از مولتی‌متر یا اهم‌متر کمک گرفت. این تست در دمای تقریبی ۹- درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد تا تشخیص آن به درستی انجام شود. اگر در سیستم دیفراست یخچال از سنسور استفاده می‌شود، باید سنسور را بررسی کنید. البته باید بدانید که سنسور دستگاه‌ها و مدل‌های مختلف، متفاوت است و قبل از بررسی سنسور باید اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید.

 تایمر دیفراست یا برد کنترل دیفراست یخچال، ایراد دارد

اگر یخچال و فریزر، تایمر دیفراست دارد، این احتمال هست که دیفراست نکردن یخچال به علت نقصی باشد که در عملکرد تایمر وجود دارد. برای تست تایمر دیفراست می‌توانید با دست، چرخه برفک‌ زدایی آن را فعال کنید. اگر دستگاه درست کار می‌کند کمپرسور یخچال می‌ایستد و دیفراست کار می‌کند. اما اگر بعد از اینکه تنظیم دستی تایمر انجام شد، دیفراست کار نکند یا فاصله زمانی آن غیرطبیعی بود این قطعه باید تعویض شود. در یخچال‌هایی که از برد کنترل برخوردار هستند باید به بررسی برد کنترل بپردازید. اگر ایرادی در چرخه عملکرد این قسمت مشاهده شود، دیفراست مشکل جدی پیدا می‌کند. برای عیب‌یابی برد کنترل دیفراست می‌توانید به کارشناسان مجرب و متعهد سروش سرویس مراجعه کنید.

 در برد کنترل اصلی یخچال مشکلی وجود دارد

برد کنترل اصلی یخچال، تنظیم کننده تمام اجزای این دستگاه است، اگر روند تنظیم دستگاه خوب پیش نرود، عملکرد قطعات مرتبط مشکل پیدا می‌کند. قبل از اینکه شرایط برد کنترل اصلی بررسی شود، باید بخش‌های دیگر سیستم دیفراست به صورت دقیق چک شوند. اگر بخش‌های دیگر مشکل نداشتند، مشخض می‌شود که مشکل از خرابی برد یخچال است و می‌توان برد کنترل را تعمیر کرد.

سحن پایانی

برای نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی‌تر به یخچال و فریزر نیاز داریم. اکنون زندگی بدون یخچال قابل تصور نیست؛ اما گاهی پیش می‌آید این دستگاه نیز مانند دستگاه‌های دیگر ایراد پیدا کند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از مشکلات آن می‌تواند دیفراست نکردن یخچال و فریزر باشد. با بروز این مشکل، داخل محفظه یخچال به میزان زیادی یخ و برفک می‌زند. ما در مطلب امروز، علت‌های رایج بروز این مشکل را ذکر کردیم. کارشناسان ما در سایت سروش سرویس آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند و دستگاه شما را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تعمیر می‌کنند. پس یخچال فریزر بوش خود را برای سرویس و تعمیر به تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر بوش در سروش سرویس بسپارید و دستگاه خود را همانند روز اول صحیح و سالم تحویل بگیرید.