تعمیر جاروبرقی

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. تعمیر جاروبرقی

جاروبرقی، عصای دست، برای پاکیزگی خانه و محل کار است. جاروبرقی باقدرت مکش بالای خود به‌سرعت، هرگونه آشغال، گردوغبار را پاک می‌کند. بدون جاروبرقی تمیزکاری خانه به کاری سخت و زمان‌بر تبدیل می‌شود، برای همین مراقبت صحیح از جاروبرقی برای جلوگیری از خرابی آن مهم است. انواع جاروبرقی از هر برند خارجی و ایرانی مانند وسایل برقی بعد از مدتی نیاز به سرویس و تعمیر جاروبرقی بوش دارند. گاهی اوقات به دلایل مختلفی جاروبرقی روشن نمی‌شود یا مکش خوبی ندارد، همه این موارد را تعمیرکار جاروبرقی بوش در اصفهان به‌راحتی می‌تواند برای شما در اسرع وقت درست کند. اگر می‌خواهید با انواع جاروبرقی و قطعات آن‌ها، روش‌های نگهداری و مراقبت صحیح، مشکلات و خرابی آن و نکات مربوط به تعمیر جاروبرقی در اصفهان آشنا شوید تا آخر این متن با ما همراه باشید.

معرفی انواع جاروبرقی

جاروبرقی به شکل مکانیکی برای تمیز کردن خانه و فرش در سال ۱۸۶۰ در آمریکا اختراع شد. اولین جاروبرقی از لحاظ ظاهری با جاروبرقی‌های امروزی تفاوت زیادی داشت. در سال ۱۹۲۷ جاروبرقی‌های قابل‌حمل با ظاهری شبیه به جاروبرقی‌های الان اختراع شد. با توجه به استقبال مردم از این لوازم برقی به‌مرور شکل و مدل‌های متفاوت جاروبرقی ساخته شد. پیش از اینکه به نکات مربوط به تعمیر جاروبرقی بپردازیم بهتر است ابتدا با انواع آن آشنا شویم. در حال حاضر انواع جاروبرقی در بازار عبارت‌اند از:

جاروبرقی معمولی (موشکی)

جاروبرقی‌های معمولی، همان جاروبرقی‌های با کیسه و قدمت دار باقدرت مکش بالا در دنیای جاروبرقی‌ها هستند. در اکثر منازل این مدل جاروبرقی با توان قدرتی، رنگ و برندهای مختلف وجود دارند. توجه کنید که این نوع جاروبرقی‌ها دارای کمپرسور یا بدون کمپرسور هستند. بیشتر جاروبرقی‌های معمولی معروف به جاروبرقی موشکی، قابلیت جمع‌آوری زباله‌های خشک و گردوغبار را دارند. بعضی از مدل‌های جاروبرقی‌های معمولی مثل جاروبرقی بوش مدل BWD421PRO علاوه بر خاک و زباله خشک، مایعات را نیز جمع می‌کنند.

جاروبرقی سطلی

جاروبرقی سطلی، جارویی باحالت گرد و قدرت مکش بسیار بالا و مخزن نگهداری زباله بدون نیاز به کیسه است. جاروبرقی سطلی امروزه به‌صورت متحرک و ثابت (جاروبرقی مرکزی) در دنیای جاروبرقی‌ها وجود دارد. جاروبرقی سطلی علاوه بر قدرت موتور الکتریکی با ظرفیت مخزن‌های متفاوتی برای استفاده در منازل، هتل‌ها و مراکز صنعتی تولید می‌شود. انواع جاروبرقی سطلی به صورت زیر هستند.

 • جاروبرقی سطلی خانگی با ظرفیت مخزن ۲۰ لیتر
 • جاروبرقی سطلی هتلی – اداری با ظرفیت مخزن ۴۰ لیتر
 • جاروبرقی سطلی نیمه‌صنعتی با ظرفیت ۶۰ لیتر
 • جاروبرقی صنعتی با ظرفیت ۸۰ لیتر

تمام مدل‌های جاروبرقی سطلی مانند معمولی دارای مدل جاروبرقی زباله خشک و خاک و جاروبرقی آب‌وخاک (چندمنظوره) هستند.

جاروبرقی بی‌سیم (شارژی)

 در این مدل از جاروبرقی‌ها دیگر خبری از سیم برق نیست و با باطری و شارژ شدن آن کار می‌کنند. امروزه جاروبرقی شارژی به‌صورت دستی و رباتیک در بازار وجود دارد. تعمیر جاروبرقی از این نوع اندکی دشوارتر است. جاروبرقی شارژی به خاطر وزن کم، سایز کوچک و قدرت مکش بالای گردوغبار برای استفاده در منازل محبوب شده است. در بین جاروهای شارژی، جاروهای رباتیک محبوبیت بیشتری دارند. جاروبرقی رباتیک کار را برای همه راحت‌تر می‌کند و بدون کمک انسان، خانه را تمیز می‌کند.

معرفی قطعات برای تعمیر جاروبرقی بوش

شناخت قطعات جاروبرقی به شما در جهت حل بعضی از مشکلات جاروبرقی بدون نیاز به تعمیرکار کمک می‌کند. قطعات اصلی جاروبرقی به دو قسمت، قطعات داخلی و بیرونی تقسیم می‌شوند.

تعمیر جاروبرقی

قطعات و اجزای داخلی جاروبرقی

۱- بدنه جاروبرقی

بدنه جاروبرقی محلی برای قرارگیری موتور، مدار الکترونیکی و محفظه برس‌های اضافی مثل برس گردوغبار است. به‌غیراز بدنه جاروبرقی‌های سطلی جنس بدنه بقیه جاروبرقی‌ها از پلاستیک مرغوب است. در صورت آسیب و شکستگی بدنه جاروبرقی امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید بدنه آن را تعویض کنید.

۲- موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی مهم‌ترین قطعه در عملکرد و تعمیر جاروبرقی است. تمام قدرت مکش جاروبرقی به موتور آن برمی‌گردد. درصورتی که موتور آسیب ببینید، جارو به‌خوبی کار نمی‌کند و در تمیز کردن محیط، شما را با مشکل روبرو می‌کند. موتور جاروبرقی، خود قطعاتی بنام آرمیچر، زغال، استاتور، پروانه و کلکتور دارد.

۳- مدار جاروبرقی

بعد از موتور، مهم‌ترین قطعه در عملکرد جاروبرقی مربوط به مدار الکتریکی است. برد الکترونیکی جاروبرقی، کلیه فرمان‌ها مانند تغییر سرعت مکش، روشن و خاموش شدن جاروبرقی را به عهده دارد. مدار مسئول اعلام اخطارها وبوق‌ها موقع گرفتن لوله خرطومی، پر شدن کیسه و امثال آن است. گاهی تعمیر جاروبرقی نیاز به تعمیر برد دارد.

۴- فیلتر جاروبرقی

این قطعه مسئول تصفیه هوای داخل بدنه، جلوگیری از برگشت گردوخاک به داخل خانه و حفاظت از موتور در برابر گردوخاک است. فیلتر جاروبرقی در داخل بدنه و پشت کیسه جاروبرقی قرار می‌گیرد. جنس فیلتر جاروبرقی از جنس پلیمر چند لایه، پارچه و الیاف است. امروزه بهترین فیلتر برای جاروبرقی‌ها فیلترهای هپا هستند. فیلتر هپا علاوه بر گرفتن گردوخاک، ویروس‌ها و باکتری‌های ریز میکرونی را نیز گیر می‌اندازد.

۵- کیسه جاروبرقی

حتی بدون یناز به تعمیر جاروبرقی  باید برای کیسه آن اهمیت ویژه قائل شد. کیسه جاروبرقی دارای دو نوع کیسه کاغذی یک‌بار مصرف و کیسه‌های پارچه‌ای چند بار مصرف هستند. البته در جاروبرقی‌های سطلی و شارژی دیگر خبری از کیسه جاروبرقی نیست و کیسه جای خود را به مخزن برای جمع‌آوری آشغال‌ها داده است.

قطعات و اجزای بیرونی برای تعمیر جاروبرقی

 • لوله خرطومی: لوله خرطومی لوله‌ای پلاستیکی برای مکش ذرات به داخل جاروبرقی است. لوله خرطومی با توجه به نوع موتور و قدرت مکش جاروبرقی سایزهای مختلفی دارد.
 • دسته جاروبرقی (زانویی): دسته‌ای پلاستیکی که لوله خرطومی و پلاستیکی را به یکدیگر متصل می‌کند. در بعضی از جاروبرقی‌ها مانند جاروبرقی ال‌جی مدل VN-3320WH کنترل خاموش/ روشن و تعیین میزان مکش روی زانویی قرار دارد.
 • لوله تلسکوپی: لوله تلسکوپی از جنس فلزی برای مکش ذرات و زباله‌ها به درون مخزن یا کیسه جاروبرقی است. این لوله قابلیت تنظیم سایز نیز دارد.
 • کوبل جاروبرقی: این قطعه پلاستیکی کوچک، لوله خرطومی را به بدنه جاروبرقی متصل می‌کند.
 • برس جاروبرقی: برس جاروبرقی همان قطعه‌ای است که مستقیما روی زمین برای تمیزکاری کشیده می‌شود. برس‌ جاروبرقی دارای مدل‌ها و کارایی‌های متفاوت مثل برس مثلثی، برس کشیده، برس مستطیلی هستند.
 • سیم جمع کن: قطعه‌ای برای جمع کردن سیم در جاروبرقی است. این قطعه از طریق فشار دادن دکمه روی بدنه سیم برق جاروبرقی را جمع می‌کند.

در صورت خرابی هرکدام از قطعات بیرونی جاروبرقی، شما می‌توانید قطعه را خریداری و خودتان نسبت به تعویض آن اقدام کنید. دقت کنید برای حفظ عملکرد و عمر جاروبرقی خود حتما قطعات جاروبرقی را از مراکز معتبر تعمیر جاروبرقی خریداری نمائید.

برندهای جاروبرقی

در حال حاضر در بازار ایران می‌توانید جاروبرقی با برندهای خارجی و ایرانی را پیدا کنید. برندهای خارجی معروف و محبوب جاروبرقی، شامل برندهای زیر هستند:

 • جاروبرقی ال‌جی (LG)
 • جاروبرقی سامسونگ (Samsung)
 • جاروبرقی بوش (Bosch)
 • جاروبرقی فیلیپس (Philips)
 • جاروبرقی پاناسونیک (Panasonic)
 • جاروبرقی آ ا گ (AEG)

برندهای ایرانی جاروبرقی محبوب نیز به شرح زیر هستند :

 • جاروبرقی پارس خزر
 • جاروبرقی اسنوا
 • جاروبرقی پاکشوما
 • جاروبرقی امرسان

هر فردی با توجه به سلیقه، بودجه و مشخصات برند خاصی را برای جاروبرقی خود ترجیح می‌دهد.

دلایل تعمیر جاروبرقی

نکات مهم استفاده برای جلوگیری از نیاز به تعمیر جاروبرقی

سلامت و طول عمر جاروبرقی به نحوه صحیح استفاده از آن بستگی دارد. در زیر می‌توانید چند نکته و راه اصولی استفاده از جاروبرقی را بخوانید.

 • در جاروبرقی‌های مخصوص جمع‌آوری خاک و زباله‌های خشک هرگز مایعات را جمع نکنید.
 • ماهی یک‌بار فیلتر جاروبرقی را با آب و صابون بشویید.
 • برای حفظ سلامت موتور هر سطحی را با دور موتور همان سطح تمیز کنید.
 • اجازه ندهید کیسه و مخزن کاملاً پر شوند؛ قبل از پر شدن کامل کیسه یا مخزن، آن را خالی و تمیز نمایید.
 • سیم جاروبرقی را به هیچ عنوان تا انتها بیرون نکشید.
 • مواظب باشید که جاروی شما وسایل بزرگ مثل جوراب یا سکه را نبلعد. بلعیدن این مدل اشیا باعث گرفتن لوله جاروبرقی، پایین آمدن مکش و فشار به موتور می‌شود.
 • بعد از هر ۳۰ دقیقه کار با جاروبرقی، مدت زمانی معادل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای استراحت موتور آن را خاموش کنید.
 • هرگز دکمه‌های سیم جمع کن یا خاموش/روشن دستگاه را با پا فشار ندهید.
 • در صورت پاره شدن لوله خرطومی خیلی سریع آن را تعویض کنید.
 • اگر صدای غیرعادی از جاروبرقی شنیدید حتما آن را به تعمیرکار مجاز و مطمئن نشان دهید.
 • جاروبرقی را کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید.

با رعایت موارد گفته‌شده، جاروبرقی شما تا مدت طولانی مثل روز اول سالم می‌ماند.

مشکلات رایج برای تعمیر جاروبرقی بوش

هر نوع جاروبرقی از هر برندی ممکن است بعد از مدتی دچار مشکل و خرابی شود. زمانی که با مشکلات رایج جاروبرقی و موارد نیاز به تعمیرکار حرفه‌ای جاروبرقی بوش آشنا باشید، می‌توانید از هزینه‌های زیاد تعمیرات پیشگیری کرده و به طول عمر جاربرقی اضافه کنید.

روشن نشدن جاروبرقی

این مورد از رایج‌ترین مشکلات است که به دلایل مختلف مثل مشکل در کلید روشن/ خاموش، سوختن موتور اتفاق می‌افتد. علت ایجاد مشکل روشن نشدن جاروبرقی باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع شود.

سوختن موتور از مهمترین دلایل تعمیر جاروبرقی

سوختن موتور را از طریق روشن نشدن یا بوی نامطبوع هنگام روشن شدن، می‌توانید تشخیص دهید. استفاده بیش از حد از جاروبرقی، وارد شدن خاک یا آب به موتور از دلایل سوختن موتور جاروبرقی است و برای تعمیر آن باید از نمایندگی تعمیرات تخصصی جاروبرقی بوش کمک بخواهید.

نداشتن مکش کافی

گاهی اوقات به دلیل گرفتن یکی از لوله‌های جاروبرقی یا پر شدن کیسه، جاروبرقی دیگر قدرت و توان کافی مکش را ندارد. در این حالت حتماً باید موارد فوق را برای رفع مشکل بررسی کنید. اگر مشکل حل نشد حتماً از تکنسین مجاز کمک بخواهید، زیرا این حالت به موتور فشار زیادی وارد می‌کند.

خراب شدن دکمه روشن/ خاموش

بعضی‌اوقات دکمه روشن/ خاموش دستگاه کار نمی‌کند و باید دکمه توسط بهترین تعمیرکار جاروبرقی بوش تعویض یا تعمیر گردد.

داغ شدن زیادی از دلایل عمده تعمیر جاروبرقی بوش

بعضی‌اوقات به خاطر استفاده بیش از نیم ساعت از جاروبرقی یا کثیفی فیلتر، دستگاه بیش از حد داغ می‌شود. برای رفع مشکل اول برای مدتی جارو را خاموش کنید و فیلتر را از لحاظ تمیزی بررسی کنید. اگر مشکل با این موارد حل نشد، شاید فن جاروبرقی شما خراب باشد، برای تعمیر آن به نمایندگی تعمیرات جاروبرقی بوش در اصفهان و سایر شهرها مراجعه کنید.

تعمیر جاروبرقی بوش در اصفهان در مرکز سروش سرویس

اگر جاروبرقی شما به هر دلیلی دچار خرابی و مشکل شده باشد، ما در نمایندگی رسمی بوش آن را در سریع‌ترین زمان تعمیر می‌کنیم. در مجموعه ما مهارت کافی، سرعت عمل و دقت بالا حرف اول را می‌زند.
نمایندگی رسمی سروش سرویس اصفهان علاوه بر تعمیر جاروبرقی بوش ، قطعات اصلی لوازم خانگی را نیز عرضه می‌کند. برای همین در هنگام تعمیر، از بهترین قطعات (قطعات اصلی) استفاده می‌شود. پس با خیال راحت تعمیر دستگاه خود در اصفهان را به ما بسپارید تا آن را مثل روز اول صحیح و سالم تحویل بگیرید. برای تماس با کارشناسان این شرکت و برخورداری از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های آنها می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۳۳۰۲۶۱۵۲۰۹۱۲۰۹۱۳۶۹۱