دلایل تخلیه نشدن آب از ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از رایج‌ترین مشکلات در انواع لباسشویی، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است. این مشکل دلایل مختلفی دارد که یکی ا زرایج‌ترین آنها خرابی پمپ لباسشویی است. این قطعه در واقع یکی از مهم‌ترین قطعاتی به حساب می‌آید که ماشین لباسشویی را تشکیل می‌دهند و وظیفه تخلیه آب و زباله‌های درون ماشین لباسشویی را برعهده دارد. اما در برخی مواقع به دلایل مختلف ممکن است با مشکلاتی مواجه شده و خرابی‌هایی را به‌وجود آورد. اگر با نحوه کار پمپ لباسشویی آشنایی ندارید و نمی‌دانید برای تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان زمانی که آب ن تخلیه نمی‌شود، چه‌کاری انجام دهید،، پیشنهاد می‌کنیم مطالب این مقاله را از دست ندهید.

پمپ تخلیه لباسشویی چیست؟

اگر ماشین لباسشویی داشته باشید حتما با روند شستن لباس‌ها توسط این دستگاه آشنا هستید. ماشین لباسشویی، لباس‌ها را با استفاده از مایع یا پودر مخصوص و فشار زیاد آب می‌شوید؛ حال آب و مواد شوینده‌ای که در مخزن این دستگاه جمع می‌شوند باید پس از شستشو تخلیه شوند؛ در غیر این صورت دستگاه دچار مشکل شده و روند شستشو را به درستی انجام نمی‌دهد. این دستگاه برای تخلیه این آب‌ها از پمپ تخلیه استفاده می‌کند که در قسمت زیرین و پشت آن قرار گرفته است و خراب شدن آن سبب تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی خواهد شد.

اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای آشنایی بیشتر با پمپ لباسشویی و نحوه تعمیر آن بهتر است که بخش‌های تشکیل‌دهنده آن را با هم بررسی کنیم. این موضوع می‌تواند شما را با ویژگی و کارایی هر بخش به طور دقیق آشنا کرده تا در صورت خرابی راحت‌تر قادر به تشخیص آن باشید. اجزای تشکیل‌دهنده پمپ شامل موارد زیر هستند:

 • پروانه تخلیه: جریان آب را از شلنگ به بیرون دستگاه هدایت می‌کند.
 • کیت تخلیه مغناطیسی: این بخش وظیفه باز کردن دریچه تخلیه برای خروج آب را بر‌عهده دارد.
 • دریچه تخلیه: خروج آب از این دریچه اتفاق می‌افتد.
 • موتور پمپ تخلیه: آب توسط این موتور خارج می‌شود.
 • شلنگ تخلیه: مسیر خروج آب از این قسمت است.
 • توپ کنترل پلاستیکی کوچک: در صورت انسداد از خروج آب جلوگیری می ‌کند.
 • کمربند پمپ آب: هنگام خرابی پمپ از خروج آب جلوگیری می نمایید.

پمپ لباسشویی چگونه کار می‌کند؟

برای درک دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی در اثر خرابی پمپ، بهتر است با نحوه عملکرد این قطعه در دستگاه آشنا شوید. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که کارکرد این بخش دچار مشکل شد سریع متوجه این موضوع شده و دست به تعمیر یا تعویض آن بزنید. نحوه عملکرد این بخش به شکل زیر است:

 • پس از شستشو آب در چاهک ماشین لباسشویی جمع می‌شود.
 • زمانی که تخلیه صورت می‌گیرد، پمپ با فشار بالا آب را با قدرت مکش می‌کند.
 • در مرحله بعدی آب از فیلتر عبور کرده و به سمت ایرگاد ماشین می‌رود.
 • در این قسمت توسط ایرگاد، آب به سمت شلنگ تخلیه رفته و سپس به فاضلاب تخلیه می‌شود.
 • شلنگ تخلیه به شکل U طراحی شده تا زمانی که مسیر فاضلاب مسدود بود، آب به سمت دستگاه سرازیر نشود.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

حال که با علائم خرابی پمپ ماشین لباسشویی آشنا شدیم، بهتر است دلایلی که این مشکل را به وجود می‌آورند یاد بگیریم؛ این گونه می‌توانیم از خرابی پمپ تخلیه تا حد امکان جلوگیری کنیم. این دلایل شامل موارد زیر هستند.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی
علل تخلیه نشدن آب لباسشویی

خم شدن یا شکستن شلنگ تخلیه

اولین و ساده‌ترین دلیلی که ممکن است باعث خراب شدن پمپ تخلیه و عدم تخلیه آب لباسشویی شود، ایراد داشتن شلنگ تخلیه است. شلنگ تخلیه یکی از بخش‌های مهمی می‌باشد که سیستم تخلیه ماشین لباسشویی را تشکیل می‌دهد. این قطعه از جنس‌های مختلف مانند پلاستیک یا تیوب ساخته شده و به همین دلیل ممکن است خم شود یا بشکند. در چنین شرایطی باید شلنگ را بررسی و در صورت خم شدن، گره آن را باز کنید تا آب به شکل صحیح از دستگاه خارج شود یا اگر شلنگ تخلیه شکسته بود، باید آن را با یک شلنگ نو تعویض نمایید.

انسداد شلنگ تخلیه از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در برخی موارد نیز ممکن است شلنگ تخلیه مسدود شده باشد و این خود می‌تواند مشکلات زیادی از جمله نشت آب از ماشین لباسشویی را ایحاد کند. در چنین شرایطی باید شلنگ را به طور کامل از دستگاه ماشین لباسشویی جدا کرده و سپس به باز کردن آن بپردازید. این مشکل ممکن است به دلیل وجود زباله در شلنگ تخلیه رخ بدهد؛ به طور مثال اگر وسیله‌ای مانند دستمال کاغذی، تکه‌های غذا یا برخی زباله‌های دیگر هنگام تخلیه آب وارد شلنگ شود، باعث مسدود شدن آن می‌شود.

قرار نگرفتن درست شلنگ تخلیه

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شود، قرار نگرفتن شلنگ تخلیه به درستی سر جای خودش است. هنگام نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی باید شلنگ تخلیه آن را به درستی قرار دهید تا آب توانایی عبور از آن را داشته باشد؛ به طور مثال شلنگ تخلیه به یک زانویی با ارتفاع حداقل 36 اینچی نیاز دارد تا آب را به راحتی از خود عبور دهد.

یخ زدن شلنگ تخلیه

ممکن است زمانی که آب وارد شلنگ تخلیه شده و از آن خارج نمی‌شود، یخ زده باشد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما ماشین لباسشویی خود را در فصل سرما خارج از منزل قرار داده باشید. برای حل کردن این مشکل می‌توانید مقداری آب جوش روی شلنگ تخلیه بریزد تا یخ‌های آن باز شوند و آب از قسمت مورد نظر عبور کند.

مسدود بودن فاضلاب از دیگر دلایل رایج تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

از دیگر دلایلی که باعث خارج نشدن آب از دستگاه می‌شود، مسدود بودن فاضلاب است. در برخی موارد فاضلاب خانه شما دچار مشکل شده و به همین دلیل آب به طور صحیح از ماشین لباسشویی خارج نمی‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید از مواد شوینده استفاده کنید تا مواردی که باعث مسدود شدن فاضلاب شما شده‌اند را از بین ببرید. سعی کنید از شوینده‌های قوی و اسیدی در سیستم لباسشویی خود استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است سیستم آن را دچار مشکل کند.

از کار افتادن دکمه تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که در سیستم ماشین لباسشویی وجود داشته و باعث تخلیه نشدن آب دستگاه می‌شود، از کار افتادن دکمه تخلیه است. ماشین‌های لباسشویی دارای یک میکروسوئیچ هستند که در زمان باز بودن درب ماشین لباسشویی از چرخیدن آن جلوگیری می‌کنند. همین موضوع نیز باعث می‌شود زمانی که این سیستم خراب می‌شود، ماشین لباسشویی به درستی کار نکند. این میکروسئیچ‌ها ممکن است ایراد مکانیکی یا الکتریکی پیدا کنند که برای رفع آن باید میکروسوئیچ را چک و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

خرابی شیر الکتریکی

شیر الکتریکی یا همان شیر برقی یکی از قطعات مهم ماشین لباسشویی به حساب می‌آیدکه میزان آب ورودی به دستگاه را کنترل می‌کند. این شیر عملکردی الکترومکانیکی داشته و در صورتی ‌که رطوبت ناشی از نشتی به آن برخورد کند باعث اختلال در عملکرد آن می‌شود. خربای این قطعه علاوه بر ایجاد مشکل در تخلیه دستگاه، از علل مهم آبگیری نکردن ماشین لباسشویی نیز هست.

خرابی برد ماشین‌لباسشویی

برد ماشین‌لباسشویی یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده این دستگاه است. نحوه عملکرد و زمان اجرای دستورات در ماشین‌لباسشویی همه توسط این برد تنظیم شده و به قطعات دیگر ارسال می‌شود. یکی از دلایلی که ممکن است باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شود، خرابی برد است. در صورت نشتی آب به پنل مرکزی دستگاه، برد آسیب دیده و عملکرد آن دچار اختلال می‌شود. در بعضی مدل‌های ماشین‌لباسشویی نیز زمان خرابی برد، دستگاه در حالت عیب‌یابی رفته و عملکرد خود را در هر مرحله حتی تخلیه آب متوقف می‌کند.

استفاده نادرست از مواد شوینده از علل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از اشتباهاتی که اکثر افراد مرتکب شده و در نتیجه آن به سیستم ماشین‌لباسشویی خود آسیب می‌زنند، استفاده نادرست و بیش از اندازه از مواد شوینده است. بعضی افراد فکر می‌کنند که استفاده از مواد شوینده زیاد می‌تواند لباس‌های آن‌ها را تمیز‌تر کند؛ اما این کار باعث ایجاد کف فراوان در مخزن ماشین لباس شویی می‌شود. در صورتی که این کف به قطعات دستگاه نفوذ کند باعث ایجاد اختلالات زیادی در سیستم آن می‌شود که یکی از آن ها تخلیه نشدن آب دستگاه است. پس نه‌تنها باید از شوینده های مناسب ماشین لباسشویی استفاده کنیم بلکه باید میزان مناسبی از آن را در دستگاه بریزیم.

انسداد پمپ توسط زباله

یکی از بخش‌هایی که سیستم تخلیه آب لباسشویی را تشکیل می‌دهد، پمپ تخلیه است. آب توسط موتور این پمپ مکیده شده و به سمت فاضلاب انتقال می‌یابد. اگر آب پس از شستشو دارای زباله باشد، پمپ تخلیه توسط زباله‌ها مسدود شده و اجازه رد شدن آب را نمی‌دهد. برای رفع این مشکل می‌توانید پمپ تخلیه را بررسی کرده و در صورتی که زباله‌ای درون آن گیر کرده بودآن ها را خالی کنید.

سخن پایانی

ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین لوازمی است که در خانه هر فرد وظیفه شستن لباس‌ها را دارد. این دستگاه، با استفاده از آب فراوان، لباس‌ها را شسته و پس از آن با استفاده از قطعاتی خاص به نام پمپ تخلیه آب را به فاظلاب انتقال می دهد. در برخی موارد، آب این دستگاه به درستی خارج نشده و عملکرد دستگاه را دچار مشکل می‌کند. در چنین شرایطی باید مواردی که در قسمت بالا توضیح دادیم را بررسی کنید و از سالم بودن قطعات مختلف مطمئن شوید. این مشکل می‌تواند به دلیل موارد زیادی مانند یخ زدن شلنگ، مسدود بودن شلنگ یا فاضلاب و… رخ بدهد. برای رفع این مشکلات و تعمیر اصولی ماشین لباسشویی خود نیز می‌توانید روی کمک تکنسین‌های ماهر شرکت سروش سرویس حساب کنید. این مجموعه به عنوان نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان، آماده ارایه خدمات مرتبط با سرویس، تعمیر و تعویض قطعات انواع ماشین لباسشویی بوش و برندهای دیگر است.