کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش تنوع زیادی داشته و باید نسبت به هر یک اطلاعات کاملی داشته باشید. هر یک از این کدها نشانگر مشکلی در ماشین ظرفشویی است که باید نسبت به رفع آن، اقدامات لازم را برای بررسی و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش انجام داد. زمانی که عیبی در ماشین ظرفشویی بوش به وجود آید روی صفحه نمایشگر آن، اعدادی نمایش داده می‌شود که اصطلاخا به آنها کدهای خطا یا ارور گفته می‌شود. در این نوشتار به بررسی کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش می‌پردازیم.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

کد  F01 یا E01

این کد مربوط به المنت ماشین ظرفشویی بوش است. باید بررسی کنید که هیترالمنت یا المنت حرارتی ماشین ظرفشویی دچار مشکل نشده باشد. برای این منظور می‌توانید از یک تعمیرکار حرفه ای ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

کدF02

این کد، زمانی ظاهر می شود که سنسور درجه حرارت ماشین ظرفشویی به خوبی عمل نکند. باید با استفاده از مولتی متر مقاومت سنسور درجه حرارت را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، آن را رفع نمایید.

کد F03 از دیگر ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

اگر آبگیری ماشین ظرفشویی بوش به درستی انجام نشود این کد روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. برای رفع این کد خطا باید سیستم آبرسانی را بررسی کرده و در صورت خمیدگی شلنگ ورودی، آن را برطرف نمایید‌ گاهی اوقات این خطا به دلیل مسدود بودن فیلتر ورودی آب نیز است. در این مواقع نیز به کم نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان یا شهر خود نیاز خواهید داشت.

ارور F04 در ظرفشویی بوش

اگر این کد روی صفحه نمایش، ظاهر شد باید مربوط به سنسور کنترل فشار آب و آب پاش باشد. برای برطرف کردن این کد باید سنسور کنترل فشار را بررسی کرده و بررسی کنید که رسوب‌ها و جرم بالای آب موجب گرفتگی آبپاشها نشده باشد. در صورت برزو این مشکل باید حتما برای تعمیر فوری ماشین ظرفشویی خود اقدام کنید.

کد F05

برای برطرف کردن این خطا از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش باید سنسور سطح آب مخزن را مورد بررسی قرار دهید. اتصالات و سیم کشی سنسور و همچنین شیر برقی که از مهمترین قطعات ماشین ظرفشویی بوش است نیز می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد این خطا داشته باشند.

خطای F06 در ماشین ظرفشویی بوش

اگه این کد روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی بوش مشاهده شد مربوط به سنسور کیفیت آب است. برای رفع این کد باید سنسور ماشین ظرفشویی بوش را تعویض نمایید. برای خرید قطعات اصلی ظرفشویی بوش و تعویض درست و اصولی آن لازم است که با یک مرکز تعمیرات مجاز بوش در اصفهان یا شهر خود تماس بگیرید.

کد F07 از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

در صورت نشان دادن این کد توسط ماشین ظرفشویی باید به فن ماشین توجه نمایید. این امر می‌تواند مربوط به خشک نشدن ظروف توسط ماشین ظرفشویی باشد که از مشکلات رایج در ظرفشویی بوش است. اگر ظروف به درستی چیده نشده باشند نیز موجب نمایش این کد خطا می‌شود.

کد خطای F08 در ظرفشویی بوش

اگر آب داخل ماشین ظرفشویی به طور کامل پر نشود و قسمت بالای آن خالی باشد این کد نمایش داده می‌شود. برای رفع این مشکل باید دستگاه، مورد تعمیر قرار گیرد. برای این منظور نیز باید از یک تعمیرکار متخصص ظرفشویی بوش استفاده کنید.

ارور F09

این کد خطا مربوط به المنت خطی ماشین ظرفشویی بوش است. مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش که در آنها المنت هیتر در موتور قرار دارد، ممکن است این کد از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش را نشان دهند.

کد F10

در صورت نمایش این کد باید المنت هیتر در ماشنی ظرفشویی بوش را مورد بررسی قرار داد. اگر المنت دستگاه دچار گرفتگی و رسوبات آهکی شده باشد این کد ظاهر خواهد شد.

کد خطای F11 در ماشین ظرفشویی بوش

در صورت نمایش این کد روی صفحه نمایشگر ظرفشویی باید مقاومت گرمایی یا سیم کشی آن را مورد بررسی قرار داد. خراب شدن ترموستات و یا سنسور دمای ماشین ظرفشویی و سیم‌های مربوط به ترموستات می‌تواند موجب نمایش این کد شود.

کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش
کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش

کد F12

اگر گرد و خاک زیادی روی المنت جمع شده باشد موجب نمایش این ارور از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش روی صفحه نمایشگر خواهد شد. در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی بوش می‌توان المنت را به طور کامل تمیز کرده و سپس در جای خود قرار داد.

کد خطای F13 ماشین ظرفشویی بوش

در صورت نمایش این کد باید آب ورودی را چک کنید و مطمئن شوید که به آب گرم متصل نباشد. اگر دمای آب ورودی ماشین ظرفشویی بوش بیش از حد باشد این کد نمایش داده می‌شود.

خطای F14 از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

این کد به دلیل خرابی سنسور سطح آب ظاهر می‌شود. برای رفع آن باید این قطعه را مورد بررسی و تعویض قرار داد.

کد F15

اگر درون ماشین ظرفشویی بوش آب وجود نداشته باشد این کد ظاهر می‌شود. گاهی اوقات نیز ماشین نمی‌تواند تشخیص دهد که آب درون آن وجود دارد. برای رفع این مشکل باید ماشین ظرفشویی را به صورت ۴۵ درجه مایل قرار دهید تا آب ماشین ظرفشویی به جای خودش بازگردد. این باعث می‌شود که ماشین ظرفشویی میزان آب موجود در ماشین را شناسایی کرده و این خطا رفع شود. گاهی اوقات به دلیل نشتی بسیار کمی که در ماشین ظرفشویی به وجود می‌آید نیز این کد ظاهر می‌شود. بنابراین باید دلایل مختلف نشت آب از ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل به آن رسیدگی کنید.

ارور F16

اگر شیر برقی و سنسور سطح آب ماشین ظرفشویی بوش مشکل داشته باشد این خطا ظاهر می‌شود. برای برطرف کردن این خطا باید شیر برقی را مورد بررسی قرار دهید تا با جسم خارجی مسدود نشده باشد. بررسی سنسور سطح آب نیز اهمیت زیادی برای رفع این کد خطا دارد.

کد F17

این کار نشان دهنده بروز خطا در سنسور جریان آب است ممکن است این کار مربوط به مشکلات شیر برقی در ماشین ظرفشویی بوش باشد برای اطمینان از سالم بودن این قطعه و یا تعمیر آن در صورت نیاز باید با یک مرکز تعمیرات مجاز ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

ارور F18 ظرفشویی بوش

اگر سطح آب در ماشین ظرفشویی پایین باشد این کد در نمایشگر نشان داده می‌شود. برای رفع این مورد از ارورهای ماشین ظرفشویی بوش باید به بررسی شیر ورودی و شیر برقی ظرفشویی بپردازید.

خطای F19

اگر این کد روی صفحه نمایشگر نشان داده شد مربوط به جا قرصی ماشین ظرفشویی است. باید اتصالات جا قرصی مورد بررسی قرار گیرند و در صورت وجود مشکل، برطرف شوند.

ارور F20

این کد مربوط به مشکل در سیم پیچ مقاومت در گردش گسل پمپ است. اگر مشکلاتی در سیم پیچ و یا موتور ماشین ظرفشویی ایجاد شود این کد نمایش داده می‌شود.

کدخطای E30 یا F30 ماشین ظرفشویی بوش

این ارور نشان دهنده بروز یک اختلال در سیستم الکتریکی یا الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش خواهد بود. برای رفع این ارور ظرفشویی بوش، کافی است یک بار دستگاه را ریست کنید.

تعمیر کدهای خطای ظرفشویی بوش
تعمیر ماشین ظرفشویی بوش

ارور  E31 یا  F31

این خطا نشان دهنده خرابی در هیتر یا پمپ حرارتی قسمت زئولیت دستگاه است. ممکن است اتصالات هیتر جدا شده باشد. برای برطرف کردن این ارور ابتدا اتصالات و سیم کشی‌های ماشین ظرفشویی بوش را بررسی کنید. در صورت خرابی پمپ حرارتی زئولیت آن را تعویض کنید.

سایر ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

 • کد F21: اگر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش دچار مشکل شود این کد نمایش داده خواهد شد.
 • کد F22: گرفتگی در فیلتر کف یا پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش نشان‌دهنده این کد است.
 • کد F23: اگر سیم پیچی پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی بوش دچار مشکل شود این کد نمایش داده خواهد شد.
 • کد F24: این کد نشان دهنده مسدود شدن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی است.
 • کد F25: ابن مربوط به پمپ تخلیه است. ممکن است پوشش کمپ تخلیه دچار مشکل شده باشد.
 • کد F26: این کد نشان دهنده مشکل در تنظیم کننده آب ماشین ظرفشویی است.
 • کد F27: نوسانات برقی در ماشین ظرفشویی نشان دهنده این کد است.
 • کد F28: در صورتی که آب کثیف وارد ماشین ظرفشویی بوش شود این کد روی صفحه نمایش نشان داده خواهد شد.

کدهای خطای جایگزین در برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش

در برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش ارورها و کدهای خطا با شکل و فرمتی متفاوت نشان داده می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

ارور A یا B

بروز کد خطا A یا B در این ماشین ظرفشویی مربوط به خرابی سنسور آب دستگاه است. هنگام بروز این دو کد خطا ،هرگونه نشتی آب در دستگاه را بررسی کنید و از فعال بودن آکوا استاپ (سطح حفاظتی ضد سرریز) مطمئن شوید.

ارور C

بروز این کد خطا نشان دهنده مشکل در سرعت سنج یا تاخوی دستگاه است. بررسی، عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در این مورد را به تکنسین متخصص بسپارید. اقدام مهم در این هنگام بروز این ارور، بررسی کامل موتور و اتصالات آن و همچنین قطعه تاخو است.

کد خطایD  ماشين ظرفشویی بوش

این کد خطا مربوط به سیم کشی و موتور دستگاه است. برای حل این مشکل بررسی کامل سیم کشی در PCB، موتور و هم چنین بررسی PCB  راهگشا خواهد بود.

ارور E

هنگام مشاهده این ارور، دریچه مقسم آب ماشین ظرفشویی شما دچار ایراد شده است. از این دریچه آب زمانی استفاده می‌شود که بخواهید آب را تنها به بخش خاصی از دستگاه هدایت کنید. برای رفع این ارور باید دریچه مقسم و سیم کشی آن را مورد بررسی قرار دهید.

ارور  F

اگر ماشین ظرفشویی شما مشکل تاخیر در آب‌گیری کردن و رسیدن آب به سطح موردنیاز برای شروع به کار را دارد، احتمالا با این خطا مواجه می‌شوید. برای رفع این مشکل بهتر است پمپ و مسیرهای ورودی آب به دستگاه و سایر دلایل آبگیری نکردن ماشين ظرفشویی را بررسی کنید.

کد خطای H و K ماشین ظرفشویی bosch

این کد خطا مربوط به گرم نشدن آب در ماشین ظرفشویی است که می‌تواند باعث تمیز نشدن ظروف شود. برای حل این مشکل المنت، هیتر، ترموستات و سیم کشی‌های آن را بررسی کنید. مشکل گرم نشدن آب به دلیل خرابی و اختلال در عملکرد یکی از این قطعات است.

ارور O

این کد خطا به دلیل ایراد در سنسور فشار دستگاه ایجاد می‌شود. برای رفع این ارور کافی است سنسور فشار و سیم کشی آن را بررسی و ایراد را پیدا کنید.

نحوه پیشگیری از بروز کدهای خطای ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی هم مانند، دیگر لوازم برقی پس از چندسال استفاده به تدریج فرسوده می‌شود. با این حال مشکلات دستگاه با ارورهای ظرفشویی بوش به اطلاعات کاربر خواهد رسید تا برای رفع ارور اقدام کند. با این حال بعضی از مواردی وجود دارد تا عمر دستگاه شما افزایش یابد و از بروز زود هنگام ارورهای ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید. با رعایت کردن موارد زیر از خرابی دستگاه خود تا حد زیادی جلوگیری نمایید:

 • اگر هنوز ماشین ظرفشویی خود را خریداری نکرده‌اید توصیه می‌کنیم مدل‌هایی انتخاب کنید که کمترین مصرف انرژی را داشته باشند. زیرا باعث می‌شود نوسانات برق ساختمان شما با روشن شدن دستگاه افزایش پیدا نکند.
 • استفاده کردن از مواد شوینده مرغوب و اصل می‌تواند تاثیر مثبتی در تمیز کردن ظروف شما داشته باشد و باعث افزایش عمر قطعات داخلی نیز شود.
 • برای جلوگیری از تجمع رسوبات در قطعات داخلی از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا سختی آب تا حد زیادی گرفته شود.
 • جرم گیری مرتب ماشین ظرفشویی با استفاده از مواد جرم گیر مخصوص یکی از مهترین الزاماتی است که باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود. انجام این کار عمر شیر برقی، پمپ تخلیه، آب پاش‌ها و سنسورها را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

با تعویض هر ماه یکبار فیلتر خروجی آب ظروفی تمیز و خوشبو داشته باشید. چراکه فیلتر دستگاه محل بسیار مناسبی برای تجمع چربی، آشغال و اشیای سخت است و تاثیر زیادی بر روند تخلیه آب کثیف و تمیزی ظروف دارد.

روش برطرف کردن ارورهای ظرفشویی بوش

با توجه به این مطلب متوجه شدید که کدهای روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی بوش به چه دلایلی ایجاد می‌شوند. اگر هر یک از قطعات ماشین ظرفشویی بوش دچار آسیب شوند، با نمایش ارورهای ماشین ظرفشویی بوش کدها متوجه عیب ماشین ظرفشویی خواهید شد‌ و قادر خواهید بود مشکل را برطرف کنید. اگر برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود نیاز به کمک داشتید یا اصولا در تشخیص مشکل دچار اشکال بودید، می‌توانید با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت به عنوان نمایندگی بوش در اصفهان، یکی از بهترین مَراجع برای رسیدگی به مشکلات ماشین ظرفشویی بوش است. تکنسین‌های ماهر این مجموعه، با کیفیت‌ترین و سریع‌ترین خدمات را در تعمیر ماشین ظرفشویی ارایه کرده و از بهترین لوازم و قطعات یدکی نیز برای تعمیر دستگاه شما بهره خواهند برد.