چرا از ماشین ظرفشویی آب نشت می کند؟

نشت آب از ماشین ظرفشویی

این که چرا از ماشین ظرفشویی آب نشت می‌کند سوالی است که امروزه یکی از دغدغه‌های افراد و یکی از علل نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی است. همان‌طور که می‌دانید یکی از وسایل پرکاربرد آشپزخانه، ماشین ظرفشویی است که امروزه یکی از وسایل مهم و ضروری هر خانه‌ای محسوب می‌شود. نشت آب از ماشین ظرفشویی علت‌های مختلفی دارد که برای آشنایی با آن‌ها بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نشت آب از ماشین ظرفشویی

یکی از شایع ترین مشکلات ماشین ظرفشویی، نشت آب است. نشتی آب از ماشین ظرفشویی یک دردسر و مشکل بزرگ در آشپزخانه به شمار می‌رود. تجمع آب ناشی از نشت ماشین علاوه بر کثیف شدن محیط آشپزخانه و خطرناک‌تر بودن آن به دلیل لغزش و افتادن شما می‌تواند باعث خرابی کابینت‌ها نیز شود. این مشکل مخصوص مدل و برند خاصی نیست و معمولا در اغلب ماشین‌های ظرفشویی ممکن است پیش آید.
با توجه به این که ممکن است نشتی در بخش‌های مختلف دستگاه و به دلایل گوناگون رخ دهد، بنابراین در صورت بروز این مشکل برای جلوگیری از خرابی و مشکلات بیشتری که رخ خواهد داد بهتر است علت را جویا شده و برای رفع آن اقدام کنید.

دلایل مختلف نشت آب از ماشین ظرفشویی

همان‌طور که بیان شد ماشین ظرفشویی ممکن است به دلایل مختلف دچار نشتی آب شود. یکی از رایج‌ترین دلایل نشت آب ظرفشویی، شل شدن یا ساییدگی بست‌ها و شلنگ‌ها است که به لوله‌های منبع آب وصل خواهند شد. شلنگ‌ها و بست‌ها به دلیل فشار زیاد آب یا استفاده مداوم، دچار ساییدگی و خرابی شده و منجر به نشتی آب می‌شوند. اما به طور کلی می‌توان گفت این مشکل علت‌های متعددی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دلایل نشت آب از ماشین ظرفشویی
دلایل مختلف نشت کردن آب از ظرفشویی

وجود مشکل در پمپ دستگاه

ایراد در پمپ ماشین ظرفشویی از جمله دلایل مهم نشت آب است. زمانی که پمپ دستگاه بیش از حد مجاز کار کند یا به دلایل مختلف دیگر، ممکن است اجزای دیگر ماشین نیز دچار فرسودگی و خرابی شوند. در واقع، مواد معدنی و مواد شوینده نیز می‌توانند دچار آسیب‌دیدگی پمپ و در نتیجه نفوذ آب و نشتی ظرفشویی شوند. پس توجه داشته باشید هر چند وقت یک بار بهتر است پمپ ماشین ظرفشویی را چک کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. اما اگر با نشتی آب دستگاه مواجه شدید، ایراد از پمپ آن است و می‌توانید با بررسی آن نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

اتصال نادرست شیر آب

همان‌طور که می‌دانید شیر آب ورودی در قسمت جلویی کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و آب از طریق آن وارد لوله می‌شود. در صورتی که این شیر به خوبی متصل و عایق‌بندی نشود، ممکن است دچار نشتی گردد. البته در برخی موارد نیز ممکن است نشتی در شیر آب به دلیل وجود مواد سخت در آب باشد که به مرور زمان باعث زنگ زدن و خوردگی شیر آب می‌شود. پس هنگام نصب ماشین ظرفشویی از اتصال شیر آن به درستی مطمئن شوید.

تراز نبودن دستگاه از علل رایج نشت آب از ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل نشتی ظرفشویی، تراز نبودن آن است. زمانی که ماشین ظرفشویی در فضایی که قرار می‌گیرد تراز نباشد، ممکن است با نشتی آب زیر آن مواجه شوید. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است هنگام نصب ظرفشویی تراز بودن آن را توسط تراز افقی چک کنید.

ترک خوردن مخزن ظرف

گاهی با وجود سالم بودن تمامی اتصالات مربوط به ماشین ظرفشویی باز هم شاهد نشتی آب در آن خواهید بود. یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل این مشکل ایجاد ترک یا شکستگی در مخزن ظروف ماشین است. ترک خوردن مخزن ظروف نیز به دلایل مختلف رخ می‌دهد، مانند استفاده از مواد شوینده قوی یا افتادن ظروف و ضربه وارد شدن به کف ماشین. در این صورت کف ماشین قادر به نگهداری آب نیست و در طول هر بار چرخه شستشو مخزن آن پر شده و آب به بیرون از دستگاه نشت می‌کند.

تعمیر نشتی ماشین ظرفشویی
چرا از ماشین ظرفشویی آب نشت می‌کند؟

آسیب بازوی آبپاش یا اسپری آب

یکی از بخش‌های ماشین ظرفشویی که ممکن است خرابی و آسیب دیدگی آن باعث نشتی ظرفشویی شود، بازوی آبپاش یا اسپری‌کننده آب است. این قسمت از دستگاه که یکی از بخش‌های مهم و کاربردی ماشین‌های ظرفشویی محسوب می‌شود گاهی به دلیل قرار دادن نادرست ظرف‌ها و شلوغ شدن زیاد محفظه دستگاه باعث می‌شود تا این بازو به صورت صحیح به چرخش در نیاید یا کند باشد. در چنین مواردی، اگر بعد از گذشت زمان زیاد بازوی آبپاش دچار آسیب‌دیدگی شود، منجر به نشت آب ظرفشویی می‌شود.

نکاتی در رابطه با نشت آب از ماشین ظرفشویی

از آن جا که نشتی ظرفشویی می‌تواند باعث ایجاد حوادث خطرناکی شود، رعایت و انجام برخی نکات در این رابطه الزامی و بسیار حائز اهمیت خواهد بود. نکاتی که در رابطه با این مشکل باید مورد توجه قرار گیرد بدین شرح است:

  • در صورت مشاهده نشتی ظرفشویی بهتر است مشکل را با تعمیرکاران و متخصصین در این زمینه در میان بگذارید تا نسبت به تشخیص و برطرف کردن نشتی اقدام کنند. لازم به ذکر است، انجام این کار از عهده افراد عادی و بدون دانش لازم خارج خواهد بود.
  • قبل از اقدام به نشت‌یابی از قطع بودن برق ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید.
  • در صورت نشتی آب از ماشین ظرفشویی در اسرع وقت برای برطرف کردن آن اقدام کنید تا دچار خطرات و آسیب‌های بیشتر نشوید.

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در اصفهان

هنگام نصب ماشین ظرفشویی بهتر است نحوه صحیح استفاده و نگهداری از ماشین ظرفشویی را یاد بگیرید تا با رعایت آن‌ها باعث آسیب دیدگی به دستگاه و در نهایت نشتی آب در آن نشوید. با توجه به این که یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در این محصولات به وجود می‌آید نشت آب است باید با دلایل و راه‌حل آن آشنایی داشته باشید تا با پیگیری و رفع به موقع آن از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.
بهرحال، برای تعمیر و برطرف کردن این مشکل لازم است که با نمایندگی مجاز تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندها در شهر محل سکونت خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کنند. در اصفهان شما می‌توانید برای این منظور با شرکت سروش سرویس تماس بگیرید. این شرکت که دارای نمایندگی بوش در اصفهان است می‌تواند به شما در تعمیر ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندهای معروف کمک کند. تکنسین‌های این شرکت بهترین خدمات و تعمیرات را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارایه داده و شما را از مراجعه‌ها و تماس‌های مکرر برای حل مشکل دستگاه خود بی‌نیاز می‌کنند.